Amigdale umflate de 3 luni

07-12-2009
ashchiutza
Nu este medic/terapeut
ashchiutza
Buna ziua. Am decis sa postez pe acest site in speranta ca poate totusi voi gasi o solutie la problema mea. De cam acum 2-3 luni am inceput sa am anumite simptome:

* in zona amigdalelor simt o presiune constanta, ca si cum ar fi umflate. Desi nu prezinta semne vizibile a fi umflate, totusi la pipait observ ca nu sunt la o dimensiune normala (cel putin asta e parerea mea). Aceste simptome sunt amplificate dupa ce in prealabil cu cateva ore / 1 zi am consumat alcool sau fumat (nu sunt sigur de la care din ele sau amndoua din moment ce nu mai sunt un fumator inrait si am acest viciu numai cand consum alcool; totusi sunt aproape sigur ca nu este de la tutun). Am consultat ORL-isti care mi-au dat diagnostice diferite si din cate vad eronate: alergie, mica amigdalita, depresie, raceala..am urmat tratamentele (anti alergic, tantum verde, sprai cu antibiotice) dar nu m-au ajutat. Am restrictionat alcoolul, tutunul, bauturile reci sau fierbinti, carbogazoase, condimentele pe o perioada de 2 saptamani cu mici semne de ameliroare. Ieri am crezut ca daca aceasta afectiune nu a luat capat, implicarea acestor factori (alcoolm tutun) nu au nici o legatura si mi-am permis sa particip la o aniversare si implicit sa consum alcool si sa fumez. Astazi mi s-a "umflat" din nou gatul :(

* Pe gat atunci cand inghit simt in principal pe partea dreapta intro zona joasa, sub marul lui Adam ca si cand m-as fi zgariat cu o coaja de paine. Si chiar mai jos de atat, locul unde te gadila si iti vine sa tusesti si tot tusesti si nu scapi de gadilatura (scz pt descriere), simt ca e o zona "abraziva", Nu prezint totusi dificultati in a manca. Aceste simptome au inceput mai recent ( cam de o luna). Am luat Strepsils cam o saptamana, la sfatul doctorului, fara efect

* Nara dreapta este aproape in permanenta infundata. Am folosit Bixtonim, Olynth cu efecte doar pe termen scurt si s-asa nu foarte eficiente. Desi desfundau, tot simteam cum ca nara stanga "trage" mai bine. A urmat un tratament cam 4-5 zile cu niste picauri din plante, nu mai stiu cum se numesc dar sunt destul de populare, fara rezultat. In momentul de fata folosesc apa de mare, incepand de aproape o saptamana, si in acest caz momentan fara rezultat.

In rarele momente cand nu simt presiunea la gat, o simt in maxilar, partea de sub urechi, si sub masele. Imi simt maxilarul ca si cum ar fi fost intens folosit. (ex. ca si cum as fi mancat guma o perioada lunga de timp). Mai mentionez faptul ca de cam 3-4 luni am un tiuit permanent in ambele urechi.

Va multumesc anticipat
5 comentarii
0
07-12-2009, ora 18:23
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Aschiuta, ti-am trim mesaj privat, da click pe numele tau si il vei vedea.mai vb
0
07-12-2009, ora 19:47
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
corzile vocale au fost văzute la ORL? adică s-a uitat cu o oglindă în gât în timp ce te trăgea de limbă? ai făcut un exudat faringian pentru a nu vedea dacă nu ai cumva un microb persistent acolo?
0
07-12-2009, ora 19:57
ashchiutza
Nu este medic/terapeut
ashchiutza
Da doctorul s-a uitat la corzile vocale si a spus ca sunt ok. Exudant imi fac maine.
0
29-08-2010, ora 22:12
siracusa
Nu este medic/terapeut
siracusa
Ati aflat ce aveti? Si eu ma confrunt cu aceeasi problema si nu-i dau de cap. Presiune in gat, maxilar, suboccipital, ameteli etc. Nu are efect niciun medicament.
0
19-10-2010, ora 12:29
nicutul
Nu este medic/terapeut
nicutul
eu am avut si am aceleasi simptome! prima data s-a intamplat acum vreo sase ani. a fost cel mai rau. apoi s-a repetat o data sau de doua ori pe an cam in aceleasi perioade: octombrie-noiembrie si februarie-martie. prima data a fost cel mai greu apoi simptomele au fost mai usoare. nu stiu ce sa cred. senzatia este ca totul pleaca de la gat - desi nu mi-a iesit nimic la exudat! in ultimii doi ani aproape ca nu a mai aparut problema dar de o saptamana iar nu ma simt ok. inclin sa cred ca este vreo infectie sau alergie. am fost de vreo doua ori la medic dar nu au reusit sa-i dea de capat. am lasat-o balta fiindca - asa cum spuneam - in ultimii ani s-a manifestat mai usor. dar acum nu ma simt prea grozav asa ca m-au luat iar gandurile. nu stiu ce sa fac!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.