Amigdalectomie

01-03-2013
AndreeaRa
Nu este medic/terapeut
AndreeaRa
Am fost operata acum 8 zile de catre un doctor nu tocmai comunicativ. Mi s-a spus doar sa nu consum lactate si sa urmez tratamentul. As vrea sa stiu si eu ce anume pot sa mananc...ma simt foarte bine, durerile sunt aproape inexistente doar ca singura mea hrana a fost supa de legume pentru ca altceva mi-a fost frica sa consum.
Imi cer scuze daca e o intrebare banala dar nu prea mai am forte si stomacul meu canta intruna.
2 comentarii
0
01-03-2013, ora 15:55
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Evitati alimente reci, de la frigider, condimente iuti, iritante, bauturile carbogazoase, alimente tari (biscuiti, stiks-uri, etc), in rest puteti manca normal. Alegeti alimentele mai moi, fierte sau copte. Daca simtiti ca e mai dificil de inghitit, faceti supe crema, piure de cartofi, pilaf de orez, oua, compoturi.
Pentru a grabi procesul de refacere locala puteti bea ceai de galbenele in care puneti 10 picaturi de tinctura de propolis la o cana de ceai.
0
04-03-2013, ora 22:31
AndreeaRa
Nu este medic/terapeut
AndreeaRa
Va multumesc pentru raspuns! As mai avea o intrebare..eu sunt fumatoare. Care sunt riscurile daca ma reapuc de fumat dupa aceasta operatie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: