Amigdalele pot fi cancerigene?

19-02-2015
Mihaela28usa
Nu este medic/terapeut
Mihaela28usa
Ieri baiatul meu de 7 ani a suferit o micsorare de amigdale prin coblatie!doamna doctor care l-a operat s-a mirat de amigdala lui stanga zicand ca nu a mai vazut asa ceva, o amigdale mult mai mare in josul gatului decat cum ar fi trebuit si a mai zis ca omuletul din gat este despicat ca o o limba de sarpe!i-a luat biopsie dim amigdala si omulet si ma ingrijorez daca e cancerigen!va rog sa imi raspundeti daca e posibil
4 comentarii
0
20-02-2015, ora 11:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ingrijorarea este neargumentata
nu va ajuta la nimic dincontra.. va dagati singura in stres inutil
este bine ca sa luat analiza ( asa pentru linistea Dvs)
0
20-02-2015, ora 12:54
Mihaela28usa
Nu este medic/terapeut
Mihaela28usa
Va multumesc mult domnule doctor pentru raspunsul dat, in trei saptamani ma duc la control si sa iau analiza biopsiei, intrebarea mea este daca e normal omuletul acela despicat, sau vom avea alte probleme din cauza lui?!si ma scuzati pentru ca mai am o alta intrebare, amigdalele micsorate se pot mari in timp?
0
20-02-2015, ora 20:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
omuletul este normal
amigdalele se mai pot inflama daca copilul o sa aiba probleme cu refluxul gastro-esofagian
daca o sa consume sucuri acidulate, fructe citrice, amncare acra cu otet si lamaie
0
21-02-2015, ora 01:41
Mihaela28usa
Nu este medic/terapeut
Mihaela28usa
Va multumesc enorm pentru ca va faceti timp pentru noi parinti ingrijorati si ne raspundeti la intrebarile noastre cu sens sau fara!Sa va dea Dumnezeu sanatate, mare OM sunteti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •