Amigdalita

07-03-2011
Blitzer
Nu este medic/terapeut
Blitzer
Fetita mea de 11 ani a fost diagnosticata cu amigdalita pultacee. I s/a prescris oxacilina, 500 mg, la 8 ore si Hexoral, spray. Tratamentul a fost urmat timp de 10 zile. Problema este ca daca ma uit in gat, mai vad ceva urme de culoare alba pe una dintre amigdale. Starea ei este buna, nu se plange de nimic. Inca nu am trimis/o la scoala. Sfatul doctorului a fost ca pe timpul tratamentului sa nu mearga in colectivitate. Pot considera ca s/a incheiat tratamentul si poate merge la scoala?
9 comentarii
0
07-03-2011, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca DA.. poate merge la scoala
dar
1. trebuie invatat copilul sa faca gargara dupa fiecare masa. altfel nu eleimina acele puncte de pe amigdale
2 regim alimentar inca 3 saptamani fara acru, acidulate si fructe citrice
3 faringo-spray.. 2 puf la 4 ore
0
19-08-2011, ora 11:41
areda
Nu este medic/terapeut
areda
Buna ziua domnu' doctor!acum 2 saptamani, m-am trezit ca ma doare foarte tare gatul i aveam niste bobite albe pe gat care ma deranjau.Am fost la medicul de garda de la mine de la servici, si mi-a zis ca acele bobite sunt pline de puroi si mi-a dat augmentin pentru 5 zile.Am urmat tratamentul asa cum mi l=a prescris doamna doctor, insa nu a dat rezultate deoarece aveam in continuare bobitele de puroi pe gat, am fost din nou la dansa sa ma vada, si vazand ca nu mi-a trecut m-a trimis la un medic orl.Medicul orelist la care am fost mi-a prescris Fortum injectabil timpe de 7 zile si tantum verde.Dupa ce am terminat si acest tratament am fost din nou la medicul orelist sa ma vada(vreau sa mentionez faptul ca inca nu-mi trecusera bobitele de puroi), si mi-a zis ca e ok, ca nu mai am nimic, si mi-a zis sa fac gargar cu galbenele.Pana la urma mi-a trecut, insa de 2 zile mi-au reaparut bobitele de puroi :(((, si azi am fost la medicul de familie, care mi-a curatat cu o spatula puroiul din gat si ni-a dat cuminol timp de 7 zile, fluconazol, aulin si tantum verde.Am rugamintea daca se poate sa-mi dati o informatie, daca este grav, daca este nevoie de operatie, ce este de facut in cazul in care nu-mi va trece nici cu acest tratament.Multumesc frumos, Astept raspunsul dumneavostra cat mai curand.
0
19-08-2011, ora 11:43
areda
Nu este medic/terapeut
areda
as vrea sa mai mentionez faptul ca la locul meu de munca este aer conditionat pe care din pacate nu pot sa-l opresc, si de fiecare cand stau la birou ma deranjeaza foarte tare.credeti ca ar fi necesar sa-mi iau un concediu medical?
Multumesc.
0
19-08-2011, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este o amigdalita pultacee.. da e bine sa stati in concediu
daca este o amigdalita cronica cu cazeum.. nu e nevoie.
1 regim strict allimentar fara acru, acidulate si fructe citrice
2 gargara multa cu orice solutie calda
3 propolis cu echinacee de supt
faceti cateva poze cu amigdalele DVs si atasatile pe mail
luni o sa va dau un raspuns ce tre sa faceti mai departe( sunt plecat pana luni din tara si nu o sa am internet)
0
19-08-2011, ora 12:06
areda
Nu este medic/terapeut
areda
ok.o sa fac poze si o sa vi le trimit.va multumesc frumos pentru raspuns.
0
10-09-2011, ora 19:07
Cristina_eu
Nu este medic/terapeut
Cristina_eu
Stimate domnule doctor, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Baietelul meu, in varsta de 6 ani si 8 luni, este la al treilea episod de amigdalita pultacee. Primul a fost in aprilie 2010, care s-a lasat si cu internare, pentru ca infectia nu cedase dupa 5 zile de Augmentin si facea febra 39-40. In spital i s-au administrat Gentamicina si o cefalosporina (nu-i mai retin denumirea) intravenos, dar abia dupa inca 3 zile a disparut febra. La exudat n-a iesit nimic, desi VSH-ul imens (78) a indicat o infectie bacteriana. Anul acesta, in luna iunie, a facut al doilea episod de amigdalita. N-a mai fost atat de agresiv, insa, din pacate, i s-a prescris acelasi Augmentin, fara raspuns dupa 3 zile. Boala a trecut dupa alte 7 zile de Ceclor, insa se pare ca problema persista. Dupa nici trei luni, baietelul e bolnav din nou, cu gat inflamat, puroi, febra in jur de 39. Medicul i-a prescris din start Ceclor, pentru ca l-am atentionat ca bacteria pare a nu fi sensibila la Augmentin. Ne aflam in ziua a doua de Ceclor, cu un nou episod febril, iar starea mea psihica este la pamant, intrucat luni copilul ar trebui sa fie prezent in prima zi de scoala din viata lui!
Va rog sa-mi spuneti:
- cand e indicat sa-i facem un exudat, pentru a vedea daca exista un streptococ ce provoaca aceste amigdalite?
- dat fiind faptul ca are si polipii cam inflamati, pot fi raspunzatori de declansarea amigdalitelor?
- e necesara operatia de polipi (sau polipi si amigdale) pentru a scapa de aceste necazuri ce ne chinuie pe toti?

Inca ceva: toate cele trei amigdalite par a fi fost complicatii virale, intrucat totul a inceput cu nas infundat, secretii apoase in prima zi, fara febra, iar partea cu durerile in gat si febra a aparut dupa 3-4 zile. Am citit pe net ca amigdalita cu streptococ incepe brusc, direct cu dureri mari in gat si cu febra, ori in cazul baietelului meu n-a fost asa. Sa ne temem de amigdalita la fiecare raceala de-acum inainte?

Inca ceva, desi cred ca v-am adresat cam multe intrebari: ne puteti indica un loc (oras, spital, clinica etc) in care operatia de polili/amigdale sa fie netraumatizanta pentru copil? La noi in oras totul se face cu anestezie locala si am auzit cam multe povesti infioratoare, cu balti de sange, urlete si copii ingroziti.

Va multumesc pentru timpul pe care il acordati acestui forum, implicit parintilor disperati, ca mine.
0
11-09-2011, ora 17:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca la acest copil se impunea operatia de polipi si amigdale.. acum cu 2-3 saprtamani inainte de scoala
asteptati 3 saptamani dupa vindecarea amigdalitei.. si mergeti si operati copilul..
din cele descrise de DVS.. copilul NU are cum sa reziste in scoala fara a mai repeta amigdalitele.
Meregti in orice Clinica ORl.. la un spital mare de pediatrie ( in orice oras universitar).. acolo se opereaza cu anestezie totala
0
22-09-2011, ora 21:03
Cristina_eu
Nu este medic/terapeut
Cristina_eu
Domnule doctor, va multumesc pentru raspunsul pe care l-am citit de-atunci, dar abia acum reusesc sa va raspund si eu. Aveti dreptate, era mult mai bine inainte de a incepe scoala, insa la amigdalita din iunie ni s-a spus ca intervalul de un an si ceva intre doua episoade este prea lung pentru a se impune operatia. In plus, ni s-a recomandat ca, pentru o eventuala operatie de polipi, sa asteptam sezonul rece. Am luat-o ca atare, fara sa ne asteptam sa se repete atat de curand amigdalita. Astazi am fost din nou la ORL, la alt medic, si ne-a programat baietelul pentru interventie, peste o saptamana. Insa ne-a spus ca va scoate doar polipii, caci operatia de amigdale nu e necesara. Nu stiu ce sa cred. Pe de o parte, am incredere in d-na doctor care ne-a vazut copilul. Are multa experienta si am auzit numai de bine despre dumneaei. Pe de alta parte, mi-e teama sa nu se repete amigadlitele. D-na doctor a spus ca totul se trage de la polipi, unde e multa inflamatie si inca ceva, n-am retinut. As vrea sa stiu si parerea dumneavoastra: e posibil ca amigdalitele sa fie provocate de adenoidita? Pentru ca, daca tot vom face interventia, macar s-o facem cum trebuie.
Va urez numai bine si multa sanatate!
0
30-09-2011, ora 20:37
Cristina_eu
Nu este medic/terapeut
Cristina_eu
Stimate domnule doctor, am trecut peste operatia de polipi si ma bucur ca a fost mai bine decat am crezut, chiar si cu anestezie locala. Intrebarea mea este: e normal ca baietelul sa mai sforaie dupa operatie? Doamna doctor ne-a spus doar ca va mai trece, probabil, o luna pana va invata sa respire din nou numai pe nas. Dar la sforait nu ma mai asteptam. T
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: