Amigdalita acuta/analize sange

23-02-2018
roxana10
Nu este medic/terapeut
roxana10
Buna ziua. Am fost diagnosticata cu amigdalita acuta pultacee cazeoasa (anul trecut am avut cam 5 episoade, anul acesta deja este al2-lea). Am tratament cu antibiotic Azitromicina (1 dimineata si 1 seara timp de 3 zile si inca 4 zile cu o pastila pe zi), Flamexin si ceva de supt. Analizele Aslo, factor rematoid, proteina c au iesit ok. In schimb la hgl am Leucocite peste limit cu 0, 5, limfocite cu 7, 5 sub valoarea normala, neutrofil cu 0, 4 peste val normala. Mentionez ca am punte de puroi pe amigdala si am facut si febra. In luna august anul trecut am mai facut analize complete de sange cand au iesit perfecte. Credeti ca modificarile sunt cauzate de infectie sau de altceva mai grav? Mentionez ca luasem un nurofen 200mg inainte sa mi se ia sange si ca am un ganglion inflamat la gat de anul trecut. Va rog sa ma ajutati cu un aspins! Multumesc!
2 comentarii
0
23-02-2018, ora 11:20
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua!
Mai trebuie sa faceti si un exudat faringian si secretii nazale+ o radiografie de sinusuri ale fetei care poate cauza aceasta amigdalita frecventa.Dupa teatament la o luna dupa aceasta infectie amigdalele trebuie scoase.
Va asteptam in Centrul medical PRAIN unde avem si spital cu anestezie generala + concediu medical.
Sanatate!
E.Latcan
0
23-02-2018, ora 11:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. analizele pot fi interpretate doar in prezenta pacientului
totul este legat ide anumite stari si nu se poate interperta la distanta
2. am mai scris pe forum. Doar personele cu reflux gastro-esofagian.. si alimentatie incorecta fac frecvent amigdalite

asa ca pasii corecti
1. consult la gastrologie
2 citi ce am mai scris pe forum despre alimentatia coreta in acest caz
3 citesti pe forum despre Amigdalita cronica cu caseum si alegi din cele 3 posibilitati de tratament
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: