Amigdalita acuta care nu cedeaza (Augmentin, Peniclina)

04-10-2017
Quing
Nu este medic/terapeut
Quing
Buna ziua! De pe 6 septembrie, seara, m-a luat o durere de gat. Am incercat sa ma tratez babeste, insa nu a mers. De pe 10 septembrie, seara, am inceput sa iau antibiotic Augmentin 1000mg, timp de o saptamana, deci pana pe 17 septembrie.

Dupa o zi, doua, durerea de gat m-a luat din nou, insa nu m-am prezentat imediat la medic, si a mai trecut o saptamana. Pe 25 septembrie m-am prezentat la alt consult si am primit 1 doza de penicilina de 1.000.000 de unitati si gentamicina la 12h, iar in plus, Ketonal si Tantum Verde.

Dupa 5 zile de tratament asa, am primit doza dubla de penicilina (2.000.000 ui/12h, asa cum ar fi fost normal) pentru inca 3 zile. Azi am terminat ultima doza de penicilina, dar durerea de gat da semne ca va reveni. De
asemenea, in aceasta perioada am avut si tuse seaca si disconfort in piept si o senzatie ciudata la tuse.

Ce as mai putea sa fac apoi? INTREBARE: Are vreo importanta daca ceea ce am in gat este chiar din propriul organism?
1 comentarii
0
04-10-2017, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca durerea din gat este provocata de un reflux gastro esofagian, cand acidul gastric ajunge in gat si irita tot acolo, mai degrama ar ajuta un antacid...decat antibioticele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: