amigdalita bubita purulenta

08-06-2016
lurilaura
Nu este medic/terapeut
lurilaura
Buna ziua

Nu stiu ce sa mai fac si am intrat pe acest forum pt ajutor. In octombrie 2015 am racit rau in sensul ca ma durea gatul foarte tare si amigdalele erau marite.Cand m-am uitat in oglinda am observat o bubita mica/afta in gura (intre maseaua de minte si omulet).Am apasat pe ea si mi-a curs puroi.Am mers repede la ORL (oricum mergeam in ziua aceea ca nu puteam sa inghit din cauza inflamatiei amigdalelor) mi-a dat antibiotic antimflamatore si pastile de supt. Cumva in fiecare dimineata ma trezeam si imi era greu sa inghit dar imi trecea pe parcursul zilei Dupa 2 luni mi-a revenit la fel de puternic.(eu aveam grija sa nu ma traga curentul purtam caciula etc).Nu trebuia sa stau in frig ca deja simteam ca ceva nu e in regula cu gatul.Cel mai ciudat este faptul ca aveam acea bubita pe care daca apasam imi curgea mizerie.Nu ma durea cand apasam si nici nu era umflata.din nou am mers la doctorita mi-a dat acelasi tratament si a zis sa scoatem amigdalele ca de la ele se face abcesul acesta. Am uitat sa precizez ca mi-am facut radiografie la toti dintii si am fost la 2 dentisti care au zis ca nu e de la masele/dinti. Ei au zis ca maseaua de minte nu are nimic dar ORLista mi-a zis mai bine o scot ca sa fim sigure.Am scos o si o perioada n am mai facut.In weekendul acesta am observat bubita si cand am apasat iarasi a inceput sa-mi iasa puroi.Am mers la Orl si a zis ca totusi e de la amigdale.Acum nu am nicio jena in gat nu am nimic nu sunt racita ci doar am bubita care imi spune ca e o infectie undeva.(oricand apasas pac).
Oare e o glanda salivara infundata nu stiu. La ce doctor sa merg?Nu as vrea sa-mi scot amigdalele daca nu sunt ele de vina...cum am facut cu maseaua de minte care era perfecta cand a extras o
1 comentarii
0
08-06-2016, ora 22:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu gatul si atasezi pozele pe adresa personala fvaleriu pe hotmail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: