amigdalita criptica purulenta

08-04-2009
mary1701
Nu este medic/terapeut
mary1701
bun gasit! am 30 de ani si de la varsta de 2 ani am probleme frecvente cu amigdalele in sensul ca de cateva ori pe an fac amidalita pultacee, iar in ultimii ani este din ce in ce mai rezistenta la tratament. ultimul episod a fost la inceputul lunii martie; mi s-a prescris initial Zanocin 800 mg, dupa cateva zile fara nici un raspus pozitiv am trecut pe Zinnat, iar puroiul era in floare si aproape ca-mi pierdusem vocea. au urmat 10 zile de Claritromicina 1 g/zi, groaznica pt stomac.cu rezultate bune (probabil pt ca nu am luat niciodata). mentionez ca exudatul este negativ!!!! am VSH 20, FIBRINOGEN 456, CRP 5, FACT REUMATOID 28, ASLO 150. reumatologul mi-a recomandat scoaterea amigdalelor, insa ORL-istii au pareri pro si contra. va scriu in speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns. am amigdalele de parca au fost bombardate, cu transee (cripte) mari si multe, in care germenii cred ca stau bine de tot la caldurica; sa nu mai vorbim in ce hal miros. in plus am o varsta la care as vrea sa fac un copil, dar se pune problema ca 9 luni imi este imposibil sa nu fac tratament cu antibiotic, avand in vedere ca in ultimii ani cel putin o data la 2 luni am avut probleme. sunt si prezentator radio pe deasupra, iar raguselile frecvente imi afecteaza munca. va multumesc anticipat!
11 comentarii
0
08-04-2009, ora 23:11
mary1701
Nu este medic/terapeut
mary1701
tot eu. am uitat sa va spun ca de foarte multi ani nu mai fac febra atunci cand fac amigdalita, doar ma doare foarte tare in gat, capul si ganglionii si apare puroiul peste noapte de abia mai respir. in afara de asta n-as putea spune ca am un sistem imunitar slab.
0
09-04-2009, ora 07:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Bun venit!
Este destul de grav.. ca ati lasat organizmul sa sufere asa de mult si tare din cauza acestor pusee...
cu siguranta o sa resimtita acest lucru peste un timp.. prin dureri articulare si osoase... !
Faptul ca acum nu mai faceti febra.. vorbeste despre o Amigdalita cronica decompensata.. pe plan local dar care da complicatii la distanta..( reumatizm, nefropatii sau cardiopatii!)
Luand in vedere si faptul ca trebue sa fiti mamica.. !!!
E Urgent si foarte indicat sa le scoateti in totalitate.. !
Intradevar exista metode acum de a le micsora amigdalele in volum.. cu Laser sau cu Radiofrecventa.. dar nu cred ca mai aveti timp sa asteptati.
parerea personala e sa le scoateti intotalitate!
Daca doriti.. puteti sa, mi trimiteti o poza a faringelui pe mail sa vedem cum se prezinta amigdalele!
0
09-04-2009, ora 16:09
mary1701
Nu este medic/terapeut
mary1701
va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns! nu stiu daca reusesc sa fac o poza clara a amigdalelor; insa luni am programare la ORL. sa vedem ce zice dl doctor. va voi tine la curent.
0
14-04-2009, ora 13:59
mary1701
Nu este medic/terapeut
mary1701
buna ziua! ieri am fost la medic, mi-a prescris un set complet de analize, iar dupa Paste sa merg la dansul pentru programare la operatie. deci e de acord sa scoatem amigdalele. mi-e putin cam frica, mai ales ca va fi o operatie clasica, iar recuperarea am inteles ca e cam grea, dar nu am incotro. tineti-mi pumnii!
0
09-05-2009, ora 17:57
razvansispos
Nu este medic/terapeut
razvansispos
Va salut cu respect. De mic am avut astm bronsic ( in timp a trecut, nu am mai facut crize ). De o saptamana si ceva au aparut problemele. A inceput durerea de gat ( ceea ce e la mine odata la 3-4 luni ), insa imediat a aparut si temperatura, am luat vreo 2-3 zile doar paracetamol si algocalmin pentru a-mi scadea temperatura fara succes. Apoi o zi am inceput cu Zinnat, ( in acea seara m-am si dus la urgente dar la adulti, ca la pediatrie nu era doctorul meu, luand o perfuzie ). In a 2-a zi m-am si dus la medic, d-na doctor mai administrandu-mi o perfuzie, apoi in urmatoarele 5 zile mi-a prescris un tratament cu ampicilina injectabil intravenos, azi cand m-am dus la control ( adevarul e ca m-am trezit mai bine, nu mai sunt asa slabit) a spus ca penicilina pentru mine a fost ca o apa de ploaie. Astazi m-a diagonsticat cu AMIGDALITA PURULENTA, dandu-mi tratament cu OSPEN de 1000, Bioparox spray si Pikovit ca si vitamine. De mentionat este ca temperatura, intervalul in care fac temperatura a scazut de la 3-4 ore la 1 zi. De ieri de la ora 4 pana acum cand scriu mesajul nu am facut, doar odata avand 36.8 C. Imi puteti recomanda ceva ? Multumesc !
0
09-05-2009, ora 17:58
razvansispos
Nu este medic/terapeut
razvansispos
de spus este faptul ca am 15 ani ( 14 ani si 9 luni )
0
10-05-2009, ora 19:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul este corect..
tebue sa consumi multe lichide.. ( ca sa elimini toxinele din organizm).. de preferat calde( fac bine la gat ).. sa tii regim.. 3 saptamani fara rece, acru si acidulat!
Pastilute de supt.. tantum verde sau voseptol !
0
10-05-2009, ora 22:05
razvansispos
Nu este medic/terapeut
razvansispos
mersi mult de indrumari. nu am mai facut temperatura de atunci. Ceea ce nu am spus in comm-ul anterior este ca ma durea urechea stanga ingrozitor, acum ma mai doare doar cand ma trezesc, durerea s-a ameliorat cat de cat. In rest, dificultati la inghitire am ( cand mananc ) cand beau apa nu prea am probleme. Amigdalita asta poate mi se trage si de la atata apa minerala, de 1 an jumatate am baut apa minerala, acum am trecut pe apa plata de la Borsec. De asemenea dificultatea la inghitire nu mai e asa mare. D-na doctor a zis ca dupa 3 zile sa ma duc la control, ceea ce inseamna maine. Sper sa fie o incurajare spre mai bine. Inca ceva. E adevarat ce se spune despre laptele de capra ? Ca ar fi mai bun ca oricare altul? Dauneaza intr-un fel durerea gatului ? am auzit ca ar fi " sanatate curata "
sanatate multa, multumesc
0
14-05-2009, ora 14:40
mary1701
Nu este medic/terapeut
mary1701
bun gasit! pe 30 aprilie am facut operatia de scoatere a amigdalelor. a fost groaznic; nu operatia in sine, ci faptul ca dupa am facut 2 hemoragii: una la o ora dupa operatie, pe partea stanga ce a necesitat "hemostaza prin compresie, forcipresura, electrocauterizare si aplicare de pulbere hemostatica Arista", iar cea de a doua hemoragie cam la 8 ore dupa operatie, pe cealalta parte si a fost oprita cu compresiune si Arista. sunt asadar 2 saptamani de cand am suferit interventia, pe partea dreapta aproape s-a vindecat total, iar pe partea cauterizata inca mai simt cruste si usor disconfort. medicul zice ca suntem "in grafic" totusi. am luat antibiotic Eficef 7 zile plus primele 3 zile dupa operatie Cefort.ideea e ca acum nu mai iau nimic si simt un miros ciudat din gat, probabil de la crustele care mai sunt acolo.sper sa dispara si mirosul urat in momentul in care se va curata gatul de tot. in orice caz, daca ar fi sa mai repet experienta, n-as mai face-o!
0
14-05-2009, ora 14:46
razvansispos
Nu este medic/terapeut
razvansispos
Imi cer scuze poate este off-topic
D-le doctor. Dupa 5 zile de tratament, in seara trecuta am simtit o senzatie de greata, vomand de 3 ori, avand scaun de 2 ori. M-am bucurat totusi ca am scapat. Din cate am vazut era si ceva ospen pe acolo, tare mi-e sa nu fie si de acolo. In dimineata aceasta m-am trezit cu o durere jenanta in partea stanga a abdomenului, in partea de sus, care continua pana in spate. Apendicita nu e cazul, nu stiu ce poate sa fie. Imi puteti recomanda o cura ceva ? P.S : Beau apa plata Borsec ( sper sa nu fie de la asta ).
Poate nu stiti, dar am scris in speranta ca voi gasi un sfat, chiar daca nu este topicul pentru asa ceva.
0
14-05-2009, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. poate fi o reactie la antibiotic...
in acest caz se recomanda.. un regim strict.
1. se intrerupe orice medicatie pentru cateva zile.
2 se renunta la mancare pentru 1 zi.
3. se consuma multe lichide calde ( ceai musetel, menta, !) fara zahar !!!
4. Nospa 1 la 4-6 ore.. dupa caz.
5. Carbune medicinal cate 2 la 4-6 ore dupa caz.( daca se mai repeta scaunul moale)
6. daca durerea persista trebue sa va vada un medic chirurg!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: