Amigdalita cronica

13-02-2017
Ioanamari
Nu este medic/terapeut
Ioanamari
Buna ziua, am fost diagnosticata de curand cu amigdalita cronica.In luna noiembrie am fost operata la coloana, iar dupa externare am tinut o tot intr o viroza, apoi amigdalita si acum amigdalita cronica cu pungulite de puroi care se sparg si se fac altele.Sant deja la a treia tura de antibiotic, acum iau zinat, am fost la orl, dr respectiv nu mi a dat nimic doar spray nazal, dr de fam mi a dat totusi zinatul care il iau inca, febra nu prea am facut in schimb am frisoane, dureri musculare si articulare.Pt imunitate am luat detoate si tablete de supt la fel, fac gargara f des atat cu sare cat si cu bicarbanat.Am facut si analiza a secretiei faringiene, au zis ca nu e nimic, si totusi dr a confirmat ca e puroiCe sa fac? E bn ca am primit acum zinat?
7 comentarii
0
13-02-2017, ora 18:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici pe forum mai sunt postari la acst subiect...ati citit???
1 doar persoanele cu reflux gastro-esofagian fac faringite si amigdalite
2 consult la gastrologie + schimbarea radicala a stilului alimentar obligatoriu
3 cititi ce am scris despre Amigdalita Cronica cu Cazeum..
si o sa alegeti una din cele 3 metode de tratament descrise pe forum
0
13-02-2017, ora 19:20
Ioanamari
Nu este medic/terapeut
Ioanamari
Multumesc mult!
0
14-02-2017, ora 12:25
Ioanamari
Nu este medic/terapeut
Ioanamari
Multumesc pt raspuns! Totusi as dori sa stiu daca tratamentul cu antibiotic i-mi este de folos? Momentan nu pot sa efectuez nici o procedura pt eliminarea amigdalelor, deoarece inca nu m am recuperat dupa interventia la coloana
0
14-02-2017, ora 17:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e de folos
dar cu siguranta Dauneaza grav tractului digestiv si distruge o multime de flora normala care trebuei sa participe la digestie
0
14-02-2017, ora 18:14
Ioanamari
Nu este medic/terapeut
Ioanamari
:( ar trebui sa-l intrerup?Nu mai stiu ce sa fac, am si hipotiroidism postrumectomie totala, si din aceasta cauza am diferite afectiuni, poate fi si aceasta amigdalita influentata de hipotiroidism?
0
14-02-2017, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 despre antibiotic NU pot sa ma pronunt pana nu vad si gatul pacientului
2 Amigdalita NU are treaba cu operatia pe tiroida
lucruruile defapt stau exact invers
. ati avut mari probleme de digestie din copilarie care afceteaza organismul prin 2 metode
A. una tine de refluxul gastro esofagian.. care a afectat faringele si amigdalele in timp si nu a permis micsorarea lor NOrmala in timp fiindca acidul gastri a intretinut o inflamatie in gat
.B dereglarole tractului digestiv duc la proasta absorbtie a nutrientilor.. care duc la proasta calitatea asangelui.. care duc la prasta functioanare a oragenelor la distanta.. inclusiv a tiroidei
faptul ca ay ajuns sa faceti operatie la tiroita...se datoreaza doar faptului ca NU ati avut alimentatia corecta si NU ati tratat corect problemele digestive
0
14-02-2017, ora 22:21
Ioanamari
Nu este medic/terapeut
Ioanamari
Multumesc inca o data! Voi consulta un medic pt acel reflux si voi urma o dieta corespunzatoare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: