Amigdalita cronica

02-05-2010
AndreiMarian2
Nu este medic/terapeut
AndreiMarian2
Buna ziua. am si eu de 3 luni o mica problema. Mi s-a umflat o amigdala acum 3 luni am decis sa fac tratament cu augmentin iar acesta a parut ca functioneaza un timp dar am avut alte neajusuri din cauza lui. A aparut apoi un punct alb de puroi si am decis sa ma duc la un control orl unde am fost diagnosticat cu Amigdalita cronica (si probabil scria dupa si acutizata sau nu am inteels eu scrisul bine). Am facut exudat si nu s-a gasit streptococ. Doamna medic mi-a recomandat tansilotren. l-am luat si nici un efect dimpotriva au aparut intre timp 2 puncte albe. Am luat apoi o pastiel ade neoangin si cele doua puncte au dispuarut aproape instantaneu. Am urmat apoi un tramanet cu hexoral de 5 zile hexoral spray si parca am vazut ceva rezultate punctele nu au mai revenit si in urma cu 4 zile am renuntat la hexoral si am inceput iar cu tansilotren. Astazia m observat ca in partea de jos a amidalei cum coboara spre gat mi-au aparut nishte gropite de dimensiuni mici. Imi putetzi spune daca acestea sunt normale sa apara in cazul amigdalitei ? sau ce se intapmpla si ce trament imi puteti recomanda... Va multumesc Astept raspuns.
4 comentarii
0
02-05-2010, ora 17:24
AndreiMarian2
Nu este medic/terapeut
AndreiMarian2
P.S. 99% din timp nu am nici o durere la nivelul amigdlei, Exceptie facand zilele in care am dat cu spray hexoral.
0
02-05-2010, ora 17:25
AndreiMarian2
Nu este medic/terapeut
AndreiMarian2
P.S. 2 - Nici temperatura nu am sau alte simptome de raceala sunt perfect sanatos doar ca amigdala nu pare a fi
0
02-05-2010, ora 18:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele in mod Normal.. Au acele buzunarase.. numite cripte. cu cat buzunarele sunt mai mari.. cu atat se dreneaza mai bine si NU stagneaza infectia in ele.
Multa gargara dupa fiecare masa.
regim fara rece, acru, acidulat si fructe citrice.. care irita mucoasa...
in 3 saptamani trebue sa se micsoreze amigdalele.. daca NU trebue sa mergi la ORL.
0
02-12-2011, ora 14:39
mihai.s
Nu este medic/terapeut
mihai.s
Buna ziua! Sunt racit cam de 1 saptamana (tuse + dureri in gat, amigdale umflate) si azi e prima zi cand observ resturi in cripta de la amigdala stanga doar, ma tem ca este amigdalita cronica. Imi puteti recomanda un tratament naturist fara a necesita interventie chirugicala sau criptoliza, am 20 de ani. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: