Amigdalita cronica- analize si interpretare pt. dl. dr. Flueraru

06-12-2017
Alex1207
Nu este medic/terapeut
Alex1207
Buna ziua! Sufar de ceva timp cu amigdalele. Am inceput sa am dureri articulare si musculare difuze si amigdale inflamate. Dupa o saptamana am fost la medic pentru ca simptomele nu treceau. Am facut analize la care mi-a iesit leucocitoza cu neutrofilie, ASLO 13, proteina C reactiva 1, 43 si fibrinogenul 237. La exudatul faringian a iesit absent streptococul beta hemolitic, dar nici nu mi-a spus ce bacterie am. Sunt putin ingrijorat pentru ca am urmat tratament cu Augmentin 1000mg, simptomele s-au ameliorat dar nu au disparut. Intre timp mucusul s-a transformat in verde, semn ca neutrofilele sunt la datorie. Mentionez ca am avut probleme cu amigdalele in trecut si sunt criptice cu cazeum. Mi s-a recomandat sa ma consult cu un medic ORL-ist in legatura cu ele. Sunt speriat pentru ca desi nu am streptococ, mai simt niste dureri articulare difuze prin organism si gandul ma duce la alte probleme... Multumesc!
1 comentarii
1
06-12-2017, ora 14:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
motiv de speriat NU este
schema de tratament in acest caz e sipla
1 consult gastrologie..fiindca ai probleme cu digestia, faci refolux gastro-esofagian..si asta e motivul de ce ai amigdalita cronica cu cazeum
2 schimbi radical regimul alimentar
3 consult ORL.. pentru a decide.. daca se pot doar trata
daca se pot micsora cu radiofrecventa( criptolisis)
sau trebui scoase clasic
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK