Amigdalita cronica - probleme

03-10-2008
Oana5874
Nu este medic/terapeut
Oana5874
Am fost diagnostica cu amigdalita cronica in urma inflamarii repetate (de mai multe ori pe an) a amigdalelor. Dr. ORL mi-a recomandat injectii cu Moldamin mai am putin si termin a 2-a luna deci tocmai am facut a 6-a injectie din 8 cate trebuie sa fac in total. Mi-a mai dat de supt Trachisan si Decasept. Problema este ca tocmai acum spre sfarsitul tratamentului mi s-a inflamat amigdala stanga destul de tare astfel incat de-abia mai pot manca. Deci la inceputul tratamentului eram bine, iar acum s-a umflat! Eu speram sa nu mai am probleme cu gatul si eventual sa scap si de operatie si acum iata ca situatia nu e deloc incurajatoare. La ultimul control imi spusese ca mai am niste pungulite mici de puroi pe ele si ca dupa ce voi termina Moldaminul sa reiau iar analizele.
85 comentarii 12 3 Înainte ›
0
03-10-2008, ora 00:00
Esen
Nu este medic/terapeut
Esen
Si eu am fost diagnosticata la fel.Eu nu suport injectiile intramusculare, asa ca acum o sapt jumate am avut branula in mana si am facut injectii intravenoase, CEFORT 1mg, antibiotic puternic si am continuat cu fromilid pastile.trebuie sa precizez k am facut infectie in gat de 3 ori intr-o luna!:( am o jena in gat iar.este ingrozitor.voi face analize abia luni si probabil voi face operatie:(.Si eu speram sa scap de operatie, dar este imposibil..se pare ca:(
0
04-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
tratamentul cu moldamina este un tratament profilactic.. pentru a evita o complicatie a amigdalitei cronice( cum ar fi Reumatizmul)
Odata ce ati facut o acutizare in timpul tratamentului.. poate vorbi despre faptul ca se mentine infectia locala, in cripte.
Este important. sa faceti gargara dupa fiecare masa. sa tineti un regim aplimentar ( fara rece, acru, condimentat si Acidulat).
faceti hemoleucograma, VSH si ASLO. daca sunt schimbari Va recomand sa recurgeti la tratament chirurgical.
0
07-10-2008, ora 00:00
Oana5874
Nu este medic/terapeut
Oana5874
Buna ziua si multumesc de raspuns.
Cu ce sa fac gargara dupa mese? Apa cu sare si apa cu bicarbonat?
Situatia s-a mai ameliorat ca am luat Tantum Verde, am mai cautat pe aici pe forum si am vazut ca asa ati recomandat in alte cazuri de amigdalita. Intr-adevar dupa cateva pastile de Tantum Verde amigdala nu mai e asa umflata si acum pot sa mananc normal.
0
07-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gargara se face cu orice lichid cald.. cu scop de inlaturare mecanica a resturilor de mancare.
Intradevar se face cu Apa cu sare si apa cu bicarbonat.
deasemenea se pot folosi 4-5 pic de alcool iodat., Tinct. de propolis. Ossidenta., Citrolin.
0
08-10-2008, ora 00:00
nadine
Nu este medic/terapeut
nadine
Buna ziua,
am si eu o problema, de aproape o saptamana am doua pungi cu puroi pe amigdale ( una pe amigdala stanga si cealalta pe cea dreapta), va rog daca poate sa-mi spuna cineva cum pot sa-mi tratez amibdalele (sa scap de acele pungi cu puroi).
fac gargara cu ceai de musetel, am luat faringosept, beau ceaiuri, dar nu s-a intamplat nimic (antibiotice nu am luat).
va multumesc anticipat.
0
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nadine.
Este complicat de tratat o amigdalita asa.. fara sa te vada cineva.
sa stii ca pungile de puroi care le vezi.. sunt numai varful.. unui aizberg.. daca se poate spune asa.
faptul ca estwe infectie in ele,.. poate genera multe complicatii severe( reumatizm, pielonefrita, cardiopatie) NU glumi cu infectiile cronice.
Mergi la ORL
Faci exudat faringian, hemoleucograma, VSH, ASLO.. si in functie de aspectul lor.. cat de mari sunt amigdalele.. medicul ORL..ist o sa.ti recomande cea mai buna metode.. inclusiv. Amigdal;ectomia daca este cazul.
0
09-10-2008, ora 00:00
nadine
Nu este medic/terapeut
nadine
multumesc frumos pt. sfat.
0
24-10-2008, ora 00:43
gheorghe leca
Nu este medic/terapeut
gheorghe leca
Buna seara ma numesc Leca si am un baietel de 4 ani si urma infectiilor repetate pe amigdalite, doctorita noastra de familie ne-a sugerat sa facem un exudat faringian, in urma caruia i s-a descoperit safilococ auriu.Va rog sa ma sfatuiti ce este de facut, pt. ca sincer nu stiu ce sa mai fac, a luat foarte multe antibiotice si am inteles ca dupa antibiograma a mai ramas augmentinul dupa care urmeaza injectiile cu gentamicina care nici nu este in farmacie la ora actuala. Va multumesc, o sera buna.Pt.dl.doctor Valeriu.
0
24-10-2008, ora 17:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
va recomand sa pastrati ca si ultima solutie tratamentul cu Augmentin.. sau Medoclav( aceiasi substanta activa)
O raceala daca este numai cu rosu in gat.. poate fi virala, si nu este cazul sa administrati antibiotic din prima. Numai daca amigdalita devine pultacee se administreza antibioticul.
In rest este suficient. paracitamol+ eurespal si tantum verde de supt.
Acum, va recomant sa faceti un tratament de imunostimulare cu IRS 19.
Profilactic.. ii dati Propolis + echinaceea pastilute de supt
Este foarte important regimul alimentar.
copilul NU are voie.. nimic Acidulat, acru, si rece.
0
24-10-2008, ora 21:28
gheorghe leca
Nu este medic/terapeut
gheorghe leca
Buna seara!, si va multumesc pt. raspuns dar am o neliniste cu privire la acel stafilococ auriu, ce-mi puteti spune?, este tratabil sau se poate trai cu el.Multi spun ca din cauza lui copilul are infectii repetate in gatut.
Va multumesc, o seara buna.
0
25-10-2008, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Atmosfera si lucrurile din jurul nostru sunt suprasaturate de microbi.
tine de imunitatea fiecarui organizm.. cum lupta cu acei microbi.
sunt 2 posibilitati.
1.dupa tratamentul cu IRS 19.. poate sa dispara. in totalitate sau 2. sa devina numai un purtator de stafilococ fara sa mai faca acutizari.
o sa mai faceti exudat faringian odata la 6 luni.. si o sa vedeti.
daca pana la 6 ani o sa se repete acele amigdalite pultacee se recomanda. inainte de a merge copilul la scoala sa.l operati de amigdale.
0
26-10-2008, ora 01:07
gheorghe leca
Nu este medic/terapeut
gheorghe leca
Buna seara!, si va multumesc fffoarte mult.
Puteti sa-mi spuneti va rog cum sa-i administrez acest vaccin si daca pot in paralel sa-i dau si ceva naturist pe baza de echinaceea sau ceva din gama omega pt. copii?..
Am uitat sa precizez ca doctorita noastra ne-a dat de ceva timp tratament cu bronhovaxol, sper sa nu incurce cu nimic tratamentul cu irs 19 si apropo cat trebuie administrat?..
Sper ca nu vam plictisit cu intrebarile si va multumesc o seara buna...
0
23-01-2009, ora 09:10
Oana5874
Nu este medic/terapeut
Oana5874
Am deschis acest subiect asta-toamna si acum ma vad nevoita sa il reiau pentru ca am din nou o problema in sfera ORL. Spuneam ca am amigdalita cronica, de atunci am mai facut un episod acut dupa revelion cand am mancat o salata rece de la frigider (cine m-o fi pus?!) si a 2-a zi am facut febra 39 si nu puteam sa inghit deloc. Am luat Ceclozone, Erdomed si Xyzal la recomandarea ORL-stei si medicului de familie. Acum dupa 3 saptamani de la eveniment amigdalele mi s-au retras adica nu mai am problema cu ele, dar la urechea dreapta daca apas cu degetul in fata si in spatele urechii ma doare. Imi amintesc ca la fel s-a intamplat si la ultimul episod acut de asta-vara, tot asa dupa ce au trecut amigdalele, am avut dureri in zona urechii drepte, doar dreapta deci, la stanga nu. Deci devine o regula. Atunci asta-vara ORL-ista s-a uitat in urechile mele si a zis doar atat: "Aoleu draga ai timpanele ciuruite". Apoi am facut acele 2 luni de Moldamin. Ce ar putea fi cu urechea mea dreapta? De ce ma doare dupa fiecare amigdalita acuta? Poate fi grav si ce sa fac?
0
23-01-2009, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU exista.. diagnostic de timpane ciuruite.
Mergi la UN medic ORL.. faci audiograma, timpanograma, .. posteazale aici sau pe mail
si cand o sa stiu care este diagnosticul corect.. o sa pot sa.ti dau un sfat.
0
31-01-2009, ora 10:22
lulu_007
Nu este medic/terapeut
lulu_007
Va rog frumos sa-mi da-ti si mie un sfat.
De asta vara tot am probleme cu amigdalele.Am luat Zinnat sub prescriptia medicului ;i nu mi-a trecut, apoi Augumentin de un 1g, partial trecea dar la mica diferenta de temperatura iar se inflamau si si aprea puroi alb. }n decembrie am primit tratament cu penicilina injectabila (30 de injectii la 8 ore) si amigdalitele raman la fel, doar cu un punct 2 disparute de pe amigdalite. dapa terminarea tratamentului am facut 1 luna Modamin la o saptamana. Doctorul de familie dupa aceste lucruri mi-a dat sa fac un exudat si analiza la aslo. Rezultatul este 640 ASLO, iar la examenul micologic NYSTATIN = I, ECONAZOL=I, KETOCONAZOL= S, CLOTRIMAZOLE= R, FLUCONAZOL= R, MICONAZOL=I, VORICONAZOLE=R, AMPHOTERICIN B= R. Ce sa fac? In prezent am amigdalele fara puroi dar unflate si gauri de la puroi pe ele. De fiecare data cand aveam puroi, am uitat sa precizez, nu ma dorea capul nu aveam sintome de boala doar la inceput iar singurul medicament care imi remedia gatul micsorand amigdalitele erau Penicilana V supta, dar Doctorul mea spus sa-mi intrerup tratamentul pentru pauza de o saptamana pana la analiza. Ce sa fac? Nici un medicamnet de mai sus nu mai au nici un efect. Va rog frumos dati-mi un sfat.
0
31-01-2009, ora 16:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Din cele relatate... cred ca cea mai buna solutie.. in cazul tau.. este o AMIGDALECTOMIE.
Le scoti.. si nu mai incarci ficatul cu atatea antibiotice si antimicotice.
deasemenea eviti riscul unor complicatii cardiace, renale sau reumatizm.. care dupa cum zice si ASLO.. este foarte posibil sa.l faci( reumatizmul)
Curaj si peste 10 zile o sa uiti ca ai avut asa gen de probleme.
0
08-02-2009, ora 14:15
carmenst
Nu este medic/terapeut
carmenst
Buna ziua, sunt extrem de suparata si nu stiu ce sa fac. Am doua fetite de 7 respectiv 4 ani si au fost diagnosticate cu amigdalita cronica. Problema este ca desi au amigdalele f inflamate, nu au facut temperatura, nu tusesc, spun ca nu le doare in git, starea generala este f. buna, dar cu toate astea medicul orelist ne-a prescris un tratament cu antibiotice, dupa care " sa ne gindim la operatia de extirpare a amigdalelor" . Inainte de a incepe acest tratament am facut si exsudatul si nu a iesit absolut nimic.
Vreau sa va spun ca eu nu doresc cu nici un chip ca fetitele mele sa faca aceasta operatie, si as dori sa imi dati un tratamet naturist de preferat, sau orice alt tratament numai sa pot evita operatia acesta.
Mentionez ca ele nu racesc f. des (dua sau trei ori pe an.).
Va multumesc din suflet si va rog sa ma ajutati cu orice fel de sfaturi.
Carmen.
0
08-02-2009, ora 17:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da este posibil ca la copii sa fie o simpla Hipertrofie a amigdalelor...
Daca la exsudat nu a esit nimic.. si copii nu se plang de dureri si nu fac febra.. Nu e cazul sa le dati antibiotic.
este suficient un antiinfamator local.. Propolis cu echinacee de supt.
sa le invatati sa faca gargara dupa masa.
sa nu foloseasca niciodata nimic Rece, Acidulat. sa evitati acru.. si fructele acre.
cautati un medic Homeopat care sa va dea un tratament de intretinere si micsorare a amigdalelor..
Asa gen de amigdale este predispus mai usor la acutizare si imbolnavire...
Problema daca trebue scoase sau Nu.. o sa se decida peste cativa ani de tratament homeopatic.
dac amigdalele cedeaza in volum si se retrag... e bine.
Dac raman Hipertrofiate.., marite, si cu amigdalite de 2-3 ori pe an. o sa trebuerasca scoase..!!! Doar nu vreti ca in momentul cand vor fi insarcinate.. sa faca o amigdalita si sa piarda sarcina... !
0
17-03-2009, ora 13:48
cosmin.bdm
Nu este medic/terapeut
cosmin.bdm
buna ziua.mi se inflameaza des amigdalitele, in skimb acum s au inflamat mai rau ca niciodata..nu mai pot inghitii aproape de lok..in partea dreapta nu prea simt durerea in skimb este perforata..are o gaura in mijlok.cea din stanga este inflamata peste masura..ma deranjeaza si kand misk limba..am luat miere cu lamaie gargara cu sare dar fara folos..ce mi atzi recomanda?
0
17-03-2009, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este mult mai serioasa decat crezi. !
acum trebue sa mergi la medic, sa faci un tratament cu Antibiotic.. ceva pastilute de supt si un regim alimentar.
dupa 3 saptamani cred c a o sa fie cazul de scos amigdalele.
altfel risti sa ai probleme de sanatate toata viata!
0
17-03-2009, ora 23:32
alinabh
Nu este medic/terapeut
alinabh
Buna seara.am un baiat de 5 ani, de la varsta de 3 ani au debutat amigdalitele e-p.Am facut exudate in puseu acut inainte de inceperea antibioterapiei care au rez.negativ.Polipii i-au fost extirpati in urma cu un an, dar problemele nu au incetat doar s-au rarit ca frecventa(incidenta mai mare din decembrie-martie).tot in puseu acut am facut hemograma care indica leucocitoza+inf.bacteriana.La ultimul tratament in urma analizelor de care v-am vorbit medicul de fam i-a prescris azitromicina care a dat rez bune dar in timpul terapiei a tusit foarte tare iar tusea a cedat la aerosoli cu bronhodilatatoare gen salbutamol.Intrebarea mea sau sfatul pe care asi dori sa bine-voiti a m-il oferi este ce investigatii complementare asi putea sa-i fac sau cum pot depista etiologia acestor amigdalite repetate.Mai asi adauga si faptul ca are mereu cearcane usor vinetii sub ochi.Va multumesc anticipat.
0
18-03-2009, ora 08:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ciarcanele.. indica o problema renala !
faceti investigatii pt. tractul urinar.. si daca se confirma o problema inflamatorie.. o sa fiti nevoiti s a scoateti amigdalele.
Acum pentru gat.. trebue sa.i dati tab de supt Propolis + Echinacee cam 2-3 saptamani.
sa NU foloseasca bauturi acidulate, rece de frigider, si nimic foarte acru!( muraturi, grefe, kiwi..s.a)
0
12-05-2009, ora 10:13
vichi81
Nu este medic/terapeut
vichi81
Buna ziua,
as avea si eu nevoie de un sfat.de o saptamana am inceput sa tusesc din ce in ce mai tare dupa patru zile in care am luat Coldrex Max grip si Robitussin am ajuns la spital deoarece nu a fost nici o ameliorare, am fost intai la SF Pantelimon si de acolo mau trimis la Coltea deoarece aveam amigdalitele umflate(cei de la Pantelimon spunimdu mi k trebuie sa ma opereze in noaptea aceea), la coltea ma consultat un medic ORL-ist si mi a dat urmatorul tratament : Ospen din 6 in 6 ore, ACC 200 de 3 ori pe zi, isoprinosinecate 2 de 3 ori pe zi si sirop Grindtus.dar problema este k tot nu simt nici o ameliorare de la tusea foarte puternica ma doare tot corpul...iar de dormit in nici un caz cum pun capul jos ma iau crize foarte puternice de tuse.
multumesc mult.
0
12-05-2009, ora 10:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Eurespal 3 pe zi..
Inhalatii de 4-5 ori pe zi cu ceai de musetel +INhalant.
gargara multa..
daca in 3 zile nu e bine.. te duci iarasi la ORL.!
0
12-05-2009, ora 11:25
vichi81
Nu este medic/terapeut
vichi81
va multumesc din suflet dar mai am o intrebare, continui si cu Grindtus.si tot tratamentul?
0
13-05-2009, ora 00:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. continui tratamentul care.l ai! + ce am recomandat!
0
12-06-2009, ora 22:21
tasha
Nu este medic/terapeut
tasha
As dori sa stiu ce presupune tratamentul laser in cazul amigdalitei cronice si daca este recomandat.Va multumesc !
0
13-06-2009, ora 20:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de ce nu intrebati de acel medic care va recomandat!
se refera la Chirurgia laser !
sau tratamentul antiinflamator laser.. pe amigdalele care nu urmeaza sa fie operate!???
0
19-06-2009, ora 22:54
tasha
Nu este medic/terapeut
tasha
Mi s-a spus ca afectiunea nu necesita operatie.Am intrebat pentru ce si mi s-a spus ca pentru inlaturarea microbilor din focar=amigdale.Alte detalii nu mi s-au dat, mi se pare normal ca fiecare doctor sa-si laude tehnica de lucru, dar pacientul trebuie sa se informeze.Vroiam doar sa stiu daca prezinta vreun risc, apelarea la acest tratament.
0
19-06-2009, ora 22:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. nu este nici un risc..
Laserul este o lumina polarizanta.. ca si Bioptronul.. care are efect antiinflamator local !
o sa stai cu gura deschisa si o sa iti aplice acele unde laser pe suprafata amigdalelor.
nimic periculos!
Adaugă un comentariu / răspuns
85 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: