Amigdalita cu puroi de doua ori in doua luni

04-07-2016
Focsa
Nu este medic/terapeut
Focsa
Dl. doctor Flueraru,
Sunt student, 20 ani, 1, 72 cu 65 kg. Nu fumez. nu consum alcool. Acum aproape două luni am făcut o amigdalită urâtă (cu puroi) cu care m-am chinuit 2 săptămâni. Am luat augmentin (fără mare efect) apoi claritromicină, nurofen, olynt. Acum la o lună și jumătate de la terminarea primului episod am făcut iar amigdalită cu puroi. Doctorul mi-a dat claritromicină, biorinil, clarinase, quixx forte si nurofen. Am făcut febră peste 38 vreo 3-4 zile și m-a durut în gât vreo 5-6 zile. Este adevărat că de la primul episod nu prea m-am ferit de băuturi reci, dar nici nu am consumat în exces și nu au fost foarte reci. Nu am mai făcut forme așa urâte și dese cred că din copilărie (când aveam un stafilococ auriu). Am fost la control si mi-a spus că mai am un "roșu rezidual" care o să dispară. Mi-a mai dat 10 zile de tolonti, supradyn și borenar, apoi să fac analize de sânge (hlg, aslo, fibrinogen, tgo, tgp, creatinină, uree, sumar de urină) și exudat faringian și nazal. Care pot fi cauzele??? Ce ar trebui să fac să nu mai recidiveze???? Ar trebui să fac analize mai sofisticate???? Pot fi boli grave care să determine astfel de amigdalite (de exemplu boli de sange și să nu știu)???? Sunt ușor speriat și mă gândesc că ar putea fi o imunitate scăzută datorită unor boli urâte, grave, care se pot manifesta și astfel???!!! Vă rog dacă mă puteți lămuri și vă mulțumesc! Am o spaimă teribilă de boli de sânge și mi-e frică să merg la analize. Pot fi asemenea cauze????
3 comentarii
0
04-07-2016, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cauza de ce ai facut amigdalite din copilarie si ai fost purtator de stafilococ este un reflux gastro-esofagian
despre care nu ai stiut sau l-ai neglijat
2 numai persoanele cu probleme gastro-intestinale.. fac mereu iritatie in gat si amigdalele nu se micsoreaza in volum asa cum este normal
3. faci consult la gastrologie
citesti ce am scris pe forum depsre asta si schimbi regimul alimentar
duap cateva luni de regim.. o sa vezi daca e cazul sa scoti amigdalele clasic sau se pot micsora cu radiofrecventa
0
05-07-2016, ora 09:10
Focsa
Nu este medic/terapeut
Focsa
Va multumesc d-le doctor, dar sa stiti ca, de regula, nu am avut marite amigdalele, cu exceptia acestor doua episoade. De altfel, ultimul episod de acest gen a fost acum 5-6 ani. Chiar dacă între timp am mai avut cate o raceala, nu am avut asa probleme cu gatul, mai mult cu nasul, pentru ca medicul a spus ca am o rinita hipertrofica (asa se face ca, daca stau intins pe pat ma infund pe nara de pe partea pe care stau). Am uitat sa va spun ca in primele 2-3 zile ale celui de-al doilea episod mi-au aparut si niste bubite pe corp si care ma mancau putin. Eu am avut impresia ca este o intoleranta la ceva, dar medicul de familie mi-a spus ca e rubeola (nu am avut de copil), Acestea au aparut si au disparut dupa 2-3 ore, doua zile consecutiv, apoi nu au mai aparut. In prima zi când au aparut erau si buzele usor umflate. Ce parere aveti????
0
05-07-2016, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca ai avut o intoleranta la ceva sau o intoxicatie alimentara
care putea sa provoace si iritatiila piele..dar la fel de bine si in cavitatea bucala sau direct prin acidul gastric..sau Indirect prin sistemul nervos vegetativ.. care guverneaza digestia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: