Amigdalita de la varsta frageda

24-03-2012
EduardRobert
Nu este medic/terapeut
EduardRobert
De la o varsta frageda am o problema continua cu amigdalele. Am avut parte de doua operatii de indepartare a amigdalelor (una pentru extragere, a doua pentru a curata resturi) dupa ambele operatii in decurs de 3 luni aprox. aparea amigdalita pultacee.Am trecut prin toate medicamentele recomandate de doctori si unicul care mai are un efect este augumentinul de 1000.Problema in momentul de fata este ca acum doua saptamani am avut un nou episod de amigdalita.A trecut cu chiu cu vai puroiul undeva prin a 5-a zi cu nenumarate gargare cu apa sarata, suc de lamaie proaspat, ceai de musetel de salvie, propolis etc. E drept ca am mai patit sa imi irit gatul de la sare dar acum am intrat intr-o dilema. Am o pata alba pe amigdala dreapta nu pot spune cu certitudine ca e puroi dar ma deranjeaza constant partea superioara a amigdalei.Ganglionii nu sunt inflamati si nu am simptome de amigdalita.Incerc de cateva zile un mic tratament cu tinctura de propolis dar nu sesizez schimbari.Unicul lucru la care ma mai pot gandi este ca zona continua sa fie iritata si din cauza tusei (o raceala care sta sa treaca).
5 comentarii
0
24-03-2012, ora 14:00
EduardRobert
Nu este medic/terapeut
EduardRobert
Ca o scurta completare, medicul care m-a operat mi-a recomandat tratament cu moldamina 6 luni pentru a scapa de aceasta problema.Nu are rost sa mentionez ca nu doresc sa fiu invalid 6 luni de zile, asa ca as aprecia foarte mult orice sfat in legatura cu un tratament (neinjectabil) care sa ma ajute sa scap de problema asta sau macar sa-i rareasca rata de aparitie.
0
24-03-2012, ora 22:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
termenul de a face amigdalita pultacee pe amigdale operate de 2 ori. e destul de ciudat
faci cateva poze cu gatul tau, unde sa se vada faringele si locul unde au fost amigdale
trimiti pozeke pe adresa personala pe hotmail
cat despre moldamin... nu are inlocuitor.. si daca ai avut aslo foarte mare risti sa fii invalid toata viata de la un eventual reumatism, nefrita sau cardiopatie
0
24-03-2012, ora 23:36
EduardRobert
Nu este medic/terapeut
EduardRobert
Sunt convins ca este destul de ciudat... Va voi trimite cateva poze cat de curand ! Din cate stiu cu aslo am fost ok adica pana acum nu am avut nici o problema... Oare un tratament de lunga durata cu ceva inafara de moldamin nu este? Eu personal nu mai stiu ce sa fac si o a 3-a operatie m-ar marca psihic pentru ca primele doua le-am simtit din plin nefiind anesteziat corespunzator si find treaz la amandoua.A doua fiind mai ingrozitoare ca prima ! Eu personal fac amigdalita de cel putin 3 ori pe an...
0
25-03-2012, ora 05:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in caz ca aslo nu e marit. ai sansa sa nu faci moldamin
vorbimbdupa ce vad pozele
0
25-03-2012, ora 13:01
EduardRobert
Nu este medic/terapeut
EduardRobert
Sper ca pozele au ajuns... In caz contrar anuntati-ma sa le trimit din nou
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: