amigdalita pultacee

17-12-2008
claire123
Nu este medic/terapeut
claire123
Bun, am fost azi la ORL si mi'a zis ca am amigdalita pultacee.. si de maine dimineata sa merg sa'mi faca o internare. O sa-mi dea nu mai stiu ce antibiotice intravenoase, nu penicilina pentru ca sunt alergica, odata la 12 ore. (chiar nu le mai retin numele). Acum intrebarea mea este: chiar este nevoie de internare? oare o sa fiu ok pana de Craciun? sunt distrusa:|
399 comentarii 12 ..... 13 14 Înainte ›
0
17-12-2008, ora 19:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu inteleg de ce nu te.a internat chiar de astazi?
ai perdut deja o zi. de tratament. daca vrei sa fii bine pana la craciun e logic sa faci tratament cat mai repede si cat mai eficient.
Tu cum crezi.. daca nu faci tratament o sa fii mai bine?
0
17-12-2008, ora 19:34
claire123
Nu este medic/terapeut
claire123
Nu stiu de ce nu m-a internat azi.. eu vreau sa fac tratament bineinteles.. si o sa fac! Dar de obicei un caz de amigdalita pultacee cate zile dureaza, facut tratament dupa sfatul medicului? 4 zile, 5? 2 saptamani? o luna? nu am ceva diferit (cel putin asa mi-a zis), ca e un caz obisnuit.
0
17-12-2008, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o inflamatie trece complet.. in 3 saptamani.
dar o amigdalita pultacee trebue tratata cel putin 5 zile cu antibiotic ( se poate 7-10 zile) dupa caz.
Tratament local.. gargara si pastile de supt,. regim alimentar fara rece, acidulat, acru si condimentat.
Timp de 10 zile dupa tratamentul cu antibiotic trebue sa mai tii regim si sa ei pastile de supt.
si cel mai corect si frumos ar fi ca la 3 saptamani.. sa mergi si sa scoti amigdalele.. ca sa nu se mai repete amigdalita pultacee si sa nu faci complicatii.
0
14-04-2009, ora 08:53
anika55
Nu este medic/terapeut
anika55
buna ziua, am si eu o problema..am amigdalita cu niste pete mari albe intinse., , si cu o durere de nedescris doctorul mi-a zis sa iau Augmentin si Trachisan dar nu prea au efecte...ce imi reocmandati?
0
14-04-2009, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o amigdalita pultacee.. se trateaza.. cu antibiotic ( se poate augmentin 1000 / 2 pe zi)
cu Antimicotic ( fungalon 100mg. 1 pe zi)
Multa gargara si ceaiuri calde de baut.
dupa 3 saptamani.. trebue scoase!
0
15-04-2009, ora 11:15
anika55
Nu este medic/terapeut
anika55
poi da dar este prima data in viata mea...cand fac amigdalita si doctorul mi-a zis ca decat daca se repeta sa le scot..in fine eu iau Augmentin de 5 zile iar puroiul sta linistit la caldura:|o sa incerc gargara multumesc!
0
23-05-2009, ora 22:22
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Buna ziua Domnule doctor!
As avea si eu o intrebare pentru dumneavoastra...Povestea este cam asa:am o fetita de 4 ani care in 2007 si 2008 a facut cam de cate 3 ori/an amigdalita pultacee.In schimb anul acesta (in mai fiind) a facut pe fiecare luna, de fiecare data fiind tratata cu antibiotic oral, gen claritromicina dau amoxicilina+clavulat de potasiuAnul trecut in primavara i s-a administrat Unasyn si de atunci pana in decembrie nu au mai fost probleme!!!Sunt disperata, am consultat 2 orelisti fiecare si-a dat cate o parere:ba sa le scot, ba sa nu le scot.
Anul acesta i-am administat si o prima repriza de Bronho Vahon.Ajuta acest vaccin si pentru a nu mai face aceasta forma de amigdalita(pe baiat care are 6 ani, l-a ajutat sa scape de bronsita astmatiforma)?Mentionez ca anul trecut aslo, proteina c reactiva si VSH au iesit in limite normale.La fel si exudatele(4 la numar anul trecut si unul luna trecuta).Acum 2 ani a avut stafilococ patogen sau betahemolitic nu mai retin exact.Sa fi ramas cu o sensibilitate din cauza acestuia?
Ce gen de antibiotic este cel mai indicat in cazul amigdalitei pultacee(asta ca sa imi informez si medicul de familie care imi daduse 10 ml de Augmentin S de 2 ori/zi...doar pentru ca ii spusesem ca mi l-a dat pediatra si i-a mers fetitei foarte bine cu el.Numai ca medicul de familie din nestiinta de cauza imi daduse doza dubla!!!)?

Sunt sigura ca sunteti de parere sa i le scot...dar chiar nu exista nici un alt remediu?Un medicament minune?
Imi cer scuze pentru multitudinea de intrebari dar o mamica disperata va cere ajutorul!
Mii de multumiri! Toate cele bune!
0
24-05-2009, ora 15:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca pentru inceput.. trebue sa.i faceti Exudat faringian+ antibiograma !
o sa se vada la ce antibiotic este sensibila si o s afaceti tratamente cu acel antibiotic!
sa aveti mare grija la alimentatia copilului..
tot ce trece prin gat.. si poate sa irite amigdalele se exclude din alimentatie.
NU.. bauturi acidulate, fructe acre gen, kiwi, grefe, lamaie, , muraturi, salete cu otet...
nimic rece si condimentat!
O invatati sa faca gargara dupa fiecare masa.. sa foloseasca pastile de supt( oarecare.. ii plac la gust)
ii dati multe ceaiuri si lapte cald.
Broncho_vaxom.. in continuare dupa schema!
0
25-05-2009, ora 00:09
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Va multumesc mult pentru raspuns!Despre exudatul faringian+nazal am precizat mai sus ca i s-au facut 4 anul trecut si unul luna trecuta si nici urma de streptococ/stafilococ(a avut un stafilococ acum 2 ani, sensibil la cefaclor parca).Of...deja a inceput febra si am inceput si noi Zinnatul dat de medicul de familie.Zinnatul merge bine in cazul amigdalitelor pultacee?
Numai bine!
0
25-05-2009, ora 14:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. merge bine.
dar peste 5 zile dupa terminarea antibioticului.. sa refaceti axudatul + antibiograma !
0
25-05-2009, ora 21:21
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Da...intr-adevar se pare ca Zinnatul merge bine deoarece dupa doar 2 doze administrate...pungutele de puroi s-au redus destul de mult iar temperatura a disparut!Numai ca sticluta imi ajunge pentru doar 5 zile de tratament.Este suficient sau sa mai luam una ?Am luat si Decasept, nu prea ii plac dar stie ca trebuie sa le ia.

Va multumesc din suflet pentru timpul acordat!O seara placuta!
0
31-07-2009, ora 22:53
crisss_78
Nu este medic/terapeut
crisss_78
Buna ziua
Am un baietel de 9 luni si 9.6 kg care a facut febra 39.5, iar pediatrul ne-a pus diagnosticul de amigdalita pultacee. S-a facut si exudat si analiza la sange si ca tratament am facut penicilina injectabil 1/2 fiola la 6 ore + gentamicina 0.5 ml la 12 ore - 4 zile. Febra i-a trecut dupa 3 zile, iar la control nu mai avea puroi, dar a ramas rosu in gat, asa ca acum continuam cu Augumentin suspensie 2.6 ml la 12 ore + 1/2 lingurita Vitam + albastru de metil 1 picatura/zi + violet de gentiana 1 picatura /zi. Are si nasul infundat, desi nu se vede nimic si pentru asta punem ser fiziologic, aspiram nasucul si apoi de 2 ori pe zi Pivalone, timp de 3 zile. Credeti ca tratamentul e ok? Amigdalele ar trebui scoase? La ce varsta?
Multumesc!
0
02-08-2009, ora 21:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul e OK.
Nu se poate discuta acum despre operatie la copil.
trebue sa.l tratati serios.. si de durata..
trebue sa excludeti focarele de infectie de la persoanele care il inconjoara!
0
09-08-2009, ora 19:59
Rameena
Nu este medic/terapeut
Rameena
Mda.la noi problemele continua cu amigdalita pultacee.si fetita nu are nici o urma de streptococ sau stafilococ, deci e de natura virala...ceea ce probabil e si mai grav.Ce ne sfatuiti?Ca mi se pare prea mult...antibiotic pe fiecare luna...ultima data am luat Cedax. fetita are 4 ani si 4 luni.Sa i le scot?Sa mai continui cu Bronho-Vaxon?Parca problemele s-au inrautatit dupa cura facuta asta primavara.
0
11-08-2009, ora 08:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o amigdalita virala.. se poiate trata numai cu antiinflamatoare.. fara antibiotice.
Incercati IRS 19 un sprei imunostimulator.
echinacea 3 pe zi 3 saptamani.
0
11-08-2009, ora 17:56
crisss_78
Nu este medic/terapeut
crisss_78
Multumesc pentru raspuns. Ce inseamna tratament de durata? Noi am facut 4 zile penicilina si 6 zile augumentin. Am fost la control in ziua in care i-am dat ultima doza de antibiotic si totul era ok. Insa a doua zi dimineata a facut febra din nou 38. Pediatrul mi-a dat de data asta Epitrim suspensie 3.5 ml la 12 ore, pe care cu greu reusim sa-l dam copilului. La prima doza chiar a vomat, iar acum ii dau in combinatie cu putina piersica rasa. Trebuie sa facem acest tratament 7 zile, dar de ieri are pe corp pete rosii. Medicul de familie ne-a zis ca e din cauza epitrimului. Astazi ne-au iesit si noua (parintilor) rezultatul la exudatul faringian si este stafilococ pozitiv, iar la antibiograma este trecut: Sensibil la Rifampicilin, Gentamicina, Cephazolin, si intermediar - Biseptol si Amoxicilin clav. Sa inteleg ca copilul va fi in continuare bolnav pana se rezolva la noi problema? Noua ni s-a dat Gentamicina injectabil la 12 ore 20 buc. Cine a luat stafilococul de la cine? Daca am fi avut noi, copilul nu ar fi luat pana acum? Exista vreun set mai complex de analize pe care il recomandati? Si acest stafilococ va ramane mereu in corp, chiar daca facem tratamentul? Multumesc!
0
11-08-2009, ora 18:00
crisss_78
Nu este medic/terapeut
crisss_78
P.S. Toate controalele le-am facut la medicul pediatru si la cel de familie. Credeti ca ar fi mai indicat sa ne vada un medic orl-ist?
0
12-08-2009, ora 15:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. cu siguranta.. trebue sa m, ergeti cu rezultatul analizelor la ORL
0
14-08-2009, ora 19:04
mary geo
Nu este medic/terapeut
mary geo
Buna ziua! Am si eu o intrebare.Am un baiat de 19 ani care a facut o amigdalita pultacee streptococica cu febra mare, frisoane, dureri de gat, stare generala proasta.A facut tratament cu penicilina 1 mil la 8 ore iv 7 zile, la care a raspuns bine dupa primele injectii dar la 2 zile de la terminarea tratamentului. au aparut iar durerile de gat. Ce pot sa-i mai dau?
0
15-08-2009, ora 11:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi un flegmon periamigdalian.
trebue sa.l vada la ORL.. si peste 3 saptamani dupa tratament trebue sa.i scoateti amigdalele. altfel povestea o sa se repete!
0
30-08-2009, ora 23:46
MariusBT
Nu este medic/terapeut
MariusBT
Buna seara. Incep prin a va spune ca am 28 de ani si probleme cu amigdalitele de mic, in sensul ca de cate ori aveam cate o raceala, inainte de a se manifesta ma durea gatul. Amigdaltele le am cam mari, insa cea din dreapta e mai mare comparativ cu stanga. Pana acuma nu ma deranjau tare in sensul ca dupa o zi doua imi trecea, insa in urma cu o luna jumate a inceput sa ma doara gatul si nu mai imi trecea. Am fost la medicul de familie, s-a uiat si a zis ca e o infectie, probabil cu un streptococ, pe amigdalita din partea dreapta aparand o fanta ca o membrana albicioasa. Mi-a fost prescris tratament Augumentin timp de 10 zile, insa nimic, nu ma durea, si nici nu facam temperatura. Am fost din nou la cabinet si mi-a dat eritromicina pentru inca 10 zile si bioparox spray, insa tot nici un efect. Indiferent de natura streptocolului trebui sa imi treaca, insa nici un efect, asa ca acuma mi-a fost prescris Azitrox 500, pentru 3 zile. Problema este ca nu imi trece nici cum, mai mult in spatele amigdalitei, pe interiorul gatului in jos mi-a aparut ceva ca un abces si este foarte rosu iar pe langa inflamat. Cand fac efort si respir mai intens, aerul imi intra cumva in ureche, iar zenzatia e ciudata rau, iar acuma de curand imi simt urechile un pic infundate si o mica durere moderata, insa care nu deranjeaza. Ce vreau sa va intreb este, in ce consta complicatiile pe care le poate da amigdalitele ( inafare de reumatismul articular ), si de ce nu imi trece indiferent de antibioticul pe care il iau. Bine inteles ca daca as merge la ORL probabil ca mi s-ar recomanda scoaterea amigdalitelor, insa nu doresc asta. De ce cu toata evolutia din medicina in cazul amigdalitelor nu se gaseste nici o solutie infara de cea a extirparii lor. Daca ar fi organ vital.am muri pe capete.
0
31-08-2009, ora 07:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ba exista solutii intelegente si acceptabile ca senzatiie.
exista 1. tonzilotomia cu radiofrecventa( adic scoaterea numai jumatatii de amigdala care este vizibila in cavitatea faringelui, procedura dureaza 20-3- min, , fara internare, in ambulator, fara sangerare.
2. volatilizarea amigdalelor cu laser sau radiofrecvennta... sedinte 1 la 2-3 luni.. si treptat amigdalele se micsoreaza in volum mult.
3. criptolozis.. actiunea se petrece in criptele amigdalelor.. pentru a le steriliza de microbi. si a le face mai mari si mai scurte( acele cripte) ca infectia sa nu mai stagneze acolo.
.
complicatii inurma acutizarii amigdalitelor.. sunt multe.. ( flegmoane si abcese in spatele amigdalelor, adenopatii regionale, complicatii la rinichi.. si comlicatii la valveel inimii)
0
29-09-2009, ora 18:11
crysty05
Nu este medic/terapeut
crysty05
Buna seara
De doua zile am amigdala din stanga umflata si nu pot sa fac abosolut nimic... abia beau apa 2 -3 gurite pe zi pana acum am luat strepsils si augmentin dar deja mor de durere cand inghit ceva.ma gandeam sa caut ceva injectabil.. nu pot manca nu pot bea si nici nu prea pot dormi. daca puteti sa imi spuneti ce sa fac: sa continui asa sau ceva injectabil sa imi treaca cat mai repede nu mai pot deja in 2 nopti abia am dormit max 2 ore. Va multumesc!
0
29-09-2009, ora 19:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este vorba despre un flegmon periamigdalian.
trebue sa ajungi urgent la ORL. risti sa faci complicatii daca nu este deschis acel flegmon.
0
29-09-2009, ora 19:53
crysty05
Nu este medic/terapeut
crysty05
multumesc frumos
maine o sa merg la ORL
si toata chestia asta e complicata???? se trateaza usor??? sunt umpic cam speriat de doctori
0
04-10-2009, ora 09:19
nicoleta carmen
Nu este medic/terapeut
nicoleta carmen
Buna ziua,
fata mea in varsta de 14 ani are amigdalele foarte inflamate.Pe amigdala dreapta are puncte de puroi si face febra de 3 ori pe zi.De 4 zile ia Augmentin de 1 mg dimineata si seara si antitermice.Durerea si febra nu cedeaza.Nu poate manca, cu greu inghite ceaiul si medicamentele.Oare trebuie sa-i schimb antibioticul sau ce altceva pot sa mai incerc?
Cu stima, Carmen Lupa
0
04-10-2009, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca nu se pune problema sa incercati Dvs. tratamente!
trebue sa mergeti la ORL.. sa vada medicul daca nu este vorba de un flegmon periamigdalian..!!! medicul ORL va decide ce tratament seste necesar. !!! si impreuna o sa decideti la 3 saptamani.dupa tratament. daca aceste amigdale se retrag si nu mai prezinta pericol.. sau trebue mai bine operate pentru a evita complicatii articulare, cardiace sau renale.. si cel; mai important.. de a evita riscul unei amigdalite.. pe viitor.,.. cand va dori sa fie mama!
0
19-10-2009, ora 17:12
maxim8
Nu este medic/terapeut
maxim8
buna ziua, as mai dori inca o parere va rog, am 20 de ani si de mica tot cu raceli sunt si injectii, antibiotice cu punga pot spune, si acuma de vreo o luna am avut o amigdalita eritemato-pultacee ( cronica) eram toata plina de puroi, practic amigdalele erau acoperite de puroi, toata eram alba in gat, prima data medicul de familie mi-a dat injectii cu amoxacilina de 1 gram de 2 ori pe zi si mi s-a mai agravat apoi m-a trimis la un orl-ist si mia dat un tratament cu augumentin de 1062.5 mg sa iau 2 * 2 tab/ zii timp de 7 zile, plus nurofen pentru raceala si gripa ( 3*1/zi ) si strepsils intesiv si plus ( 6 tablele pe zi in total), si atunci pe loc cand m-a vazut a spus ca trebuie sa mi le scot pentru ca mi s-au format cruste si mi imi sunt inflamate bine, si nu arata deloc bine, si ne-am fost inteleasa ca dupa ce imi vine menstruatia ma duc sa ma programeze la operatie, acuma am racit din nou si inca nu am reusit sa ma programez la operatie, am facut faringo-bronsita parca, tot augementin de 1gr iau 2*1/zi si tusin 4*1/zi, si inca nu ma poate opera. Ceea ce vreau eu sa stiu este bine sa mi le scot, pentru ca dupa cum se pare faceam puroi in gat si fara sa-mi dau seama si pe langa asta racesc foarte des, cel putin 3 ori pe an, iau faorte multe medicamente pentru raceala si chiar injectii, pana la varsta de 12 ani parca in fiecare an luam injectii, acuma mai mult antibiotice. Problema este ca am si o deviatie de sept si nu imi permite sa respir pe nas mult timp si respir pe gura mai mult si probabil de aceea racesc foarte des. Nu m-am putut opera la nas numai dupa 18 ani, si acuma acelas orl-ist a spus ca poate sa'mi faca rinoplastia dar nu ma poate opera pana nu imi scot amigdalele pentru ca reprezinta o infectie pentru mine, si acuma stau nedumerita ce sa fac sa imi scot sau nu amigdalele?oare o sa racesc mai rau si mai des pana ma pot programa pentreu rinoplastie? nu stiu ce sa fac, probabil racesc asa des din cauza deviatie de sept si dupa operatie nu o sa mai am probleme cu amigalele, va rog din suflet sa-mi raspundeti pentru ca mai doresc inca o parere.
0
19-10-2009, ora 17:15
maxim8
Nu este medic/terapeut
maxim8
am uitat sa mentionez ca pe scrisoarea meadicala mi-a mai scris si amigdalita cronica hipertrofica, inb cazul v-ar ajuta pentru a imi da un raspuns, va multumesc
0
19-10-2009, ora 18:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca trebue sa scoti amigdalele cat mai repede posibil!
Adaugă un comentariu / răspuns
399 comentarii 12 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: