Amigdalita pultacee

10-06-2011
RaduD
Nu este medic/terapeut
RaduD
Buna ziua!
Am o problema legata de amigdale careia nu-i dau de cap si nu numai eu. De 2-3 luni am amigdalele marite in urma unei raceli de la vremea aceea. De 1 luna am observat ca am si puncte albe urat mirositoare.
Mentionez ca NU aveam alte simptome (febra, secretii nazale, dureri de cap, etc) si nici macar nu ma dureau. Daca nici nu miroseau urat, nu imi dadeam seama de ele.
Am decis sa iau masuri intrucat nu stiam daca e ceva grav sau nu. Initial am facut un exudat la cabinetul Synevo si nu mi-a iesit vreun virus sau vreo bacterie. Cu rezultatele acelea m-am dus la doctorul de familie care m-a diagnosticat cu "amigdalita pultacee" in urma careia mi-a prescris Klacid (7 pastile, cate 1/zi). Dupa tratament am observat o retragere a punctelor albe de pe amigdala iar aceasta se micsorase putin.
Dupa 1 saptamana de la tratament observ iar un punct alb pe amigdala dar de data asta nu mai miroase.
As dori sa stiu daca este periculos sa le las asa (pentru ca momentan nu ma deranjeaza, mai ales ca nici nu mai miros) sau nu. Tin sa repet ca nu am alte simptome.
Astept raspuns. Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
11-06-2011, ora 00:12
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

lasati o perioda..sa vedeti
poate
mai apar si altele.
O seara buna.
0
11-06-2011, ora 18:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce ai tu este amigdalita cronica hipertrofica cu cazeum in cripte
Nu era cazul de antibiotic acum.
Un medic ORL o sa.ti spuna daca merita sa tratezi medicamentos amigdalita, trebuie sa le scoti clasic sau trebuie sa le micsorezi cu radiofrecventa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •