Amigdalita pultacee.. ma doare foarte tare gatul si nu pot sa inghit

03-09-2011
artemis93
Nu este medic/terapeut
artemis93
Buna ziua. De 3 zile am facut febra undeva intre 38.5 - 39.4 cea mai mare. Ma doare foarte tare gatul si nu pot sa inghit. Aseara am fost la medic si mi-a prescris Zinnat la 12 ore, Bioparox si Decasept. Astazi de dimineata durerea s-a intensificat asa ca am revenit la spital unde doamna doctor mi-a spart pungile de puroi din gat, cu degetul infasurat intr-un material steril, peste care a adaugat albastru de metin. A fost groaznic. Cateva ore am scuipat numai sange si puroi. Am constatat o usoara imbunatatire a conditie gatului dar nu foarte convingatoare. Ma puteti lamurii daca dupa aceasta interventie, va dispare puroiul ? Tin sa mentionez ca pentru febra am luat algocalmin fiola. Durerea in gat este mai mult o usturime, decat o durere, este diferita fata de durerile normale pe care le aveam atunci cand faceam rosu in gat de exemplu. Ce imi puteti recomanda ?
6 comentarii
0
03-09-2011, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum trebuie sa faci foarte multa gargara cu ceai de musetel cald + 2-3 pic de ulai volatil de eucalipt
multe bauturi calde..
si dupa 3 spatamani de la vinedecare.. te internezi la ORL..si scoti amigdalele ( daca vrei sa nu se mai repete povestea_))
0
03-09-2011, ora 21:31
artemis93
Nu este medic/terapeut
artemis93
Multumesc pentru raspuns Domnule Doctor. Tin sa mentionez ca eu sunt sportiv si deja imi va lua un timp sa ma recuperez complet dupa boala, o interventie chirurgicala pentru scoaterea amigdalelor nu ar fi tocmai optiunea preferata de mine. Bineinteles ca sanatatea este pe primul loc, dar as putea daca se poate sa evit sa mai fiu "'scos din circuit" din cauza unei operatii. Alte metode pentru a preveni acest lucru imi puteti recomanda ? Eu de fel nu mananc inghetata si nu beau bauturi reci, deci asta nu ar fi o problema.
0
03-09-2011, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o optiune ar fi mereu mult agargara dupa fiecare masa.. si regiom strict fara acidulate, fructe citrice si acru ( muraturi, otet bors).. Toata viata
daca crezi ca asa e mai bine.. e obtiunea TA..
o amigdalita cronica..oarecum duce la o intoxicatie a organismului si n.o sa pot sa dai randamentul total niciodata.. cat acele amigdale sunt mari in gat.
Ar mai fi optiunea de micsorare a amigdalelor in volum cu Radiofrecventa. ( recuparerea este mai rapida decat la interventia clasica

cel mai corect o sa.ti spuna un medic ORL.. care o sa vada amigdalele dupa 3 spatamani de la boala..
depinde cum o sa arate ele atunci !
0
03-09-2011, ora 21:45
artemis93
Nu este medic/terapeut
artemis93
Aveti idee unde se poate realiza o micsorare a amigdalelor in volum cu Radiofrecventa, in Pitesti sau in apropriere ?
Imi puteti spune in ce consta aceasta interventie si cat dureaza recuperarea ?
0
04-09-2011, ora 10:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la bucuresti
clinica NOVA
dr. Voda
0
04-09-2011, ora 11:43
artemis93
Nu este medic/terapeut
artemis93
Multumesc frumos pentru informatii Domnule Doctor. Astazi am constantat ca mai sunt pungulite albe cu puroi in gat. Medicul mi-a dat un bat steril intr-un recipient cu albastru de metin si mi-a spus sa il aplic peste pungutele de puroi. Credeti ca este necesar sa le sparg din nou sau pot trece de la sine, in urma antibioticelor si tratamentului ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •