Amigdalita pultacee! Rog raspuns cat mai repede.

25-04-2009
Georgiana29
Nu este medic/terapeut
Georgiana29
Buna ziua. Durerea insuportabila din gat a inceput luni, iar marti am fost la doctor ORL, care m-a diagnosticat cu amigdalita pultacee si mi-a dat Klacid. Joi am avut iar control si, neobservand nicio imbunatatire, am trecut pe injectii( penicilina de 4 ori pe zi, gentamicina de 2 ori, plus inca ceva pt imunitate). Azi a vorbit mama cu un doctor generalist, care m-a consultat si care s-a temut initial sa am nu stiu ce(imi pare rau ca nu-mi amintesc) si sa trebuiasca sa intru imediat in operatie, dar nu am, si mi-a mai recomandat ceva in vena(vitamina C si Hidrcortizon) si abia dupa astea am simtit ca mi-a mai dat putin drumul, dar putin de tot. Doctorul generalist a spus ca trebuie sa mai continui cu penicilina si gentamicina inca vreo 6-7 zile. Problema este ca ma apuca disperarea, ma asteptam sa mearga mai repede lucrurile. Mentionez ca fac gargara deseori( cu apa cu sare, cu musetel), iau pastile de supt( ceva pe baza de albastru de metil, plus inca ceva chestii "babesti", gen cartofi cu otet la gat, care pana acum ameliorau durerea pe moment, dar de cand m-a mai lasat nu par sa mai aiba efect. As dori sa stiu daca tratamentul care il urmez ma va ajuta sa ma vindez( lent, dar sigur) si daca scoaterea amigdalele va fi necesara. Mentionez ca am 17 ani si este pentru prima data cand fac amigdalita. Va rog sa-mi oferiti un raspuns cat mai curand. Multumesc anticipat.
8 comentarii
0
25-04-2009, ora 22:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. tratamentul urmat este corect si cu siguranta o sa te faci bine.. dar nu pot sa stiu daca o sa se mai repete pe viitor amigdalitele... asta depinde de forma si volumul amigdalelor...
aproximativ peste 3 saptamani dupa tratament amigdalele isi revin la loc ca voplum.. o sa mergi atunci la ORL.. si o sa stii sigur ce ai de facut!
0
15-06-2009, ora 09:13
carmen277
Nu este medic/terapeut
carmen277
buna ziua pe 13.06.2008 am fost de urgenta la victor babes aveam dureri in gat si febra 39.7 era foarte mare am ajuns acolo si mi-a spus ca am puroi la amigdala stanga si ma trimis imediata la spitalul coltea orl am ajuns acolo si m-a controlat si diagnosticul este amigdalita pultacee, m-am intors inapoi la victor babes in ziua respectiva si doctorul mi-a zis ca trebuie sa ma internez pentru am face penicilina injectabila dar eu sunt alergica la penicilina asa ca a hotarat sa-mi dea klacid de 500mg sa iau una la 24 de ore +nurofen 3 pe zi +quarelin 3 pe zi+strepsils 1 drajeu la 4 -6 ore., in seara aia mia facut o perfuzie cu un antibiotic care nu-mi mai aduc aminte numele + glucoza daca nu ma sel si aulin am stat o jumatate de ora cu perfuzia, am tratament de 7 zile am deja doua zile de cand fac dar schimbari nu sunt as dori sa stiu c-am in cat timp pot simnti ca antibioticul isi face efectul, va multumesc cu respect carmen o zi buna va doresc
0
15-06-2009, ora 09:17
carmen277
Nu este medic/terapeut
carmen277
imi cer scuze am gresit anul e 13.06.2009
0
15-06-2009, ora 16:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepand cu a 3 zi.. trebue sa fie schimbari spre bine!
mergeti la ORL. la control!
0
15-06-2009, ora 21:54
carmen277
Nu este medic/terapeut
carmen277
am inteles maine ar fi a 3 zi, multumesc cu respect carmen o seara buna va doresc
0
15-06-2009, ora 22:16
Georgiana29
Nu este medic/terapeut
Georgiana29
Mie mi-a trecut, dar penicilina cu gentalmicina nu au avut niciun efect, mi-au schimbat pe urma intr-un antibiotic mai puternic, injectabil...au trecut vreo 5 saptamani si inca mai simt o usoara jena in gat.Am fost la o clinica din Iasi iar doamna doctor de acolo mi-a spus sa-mi fac analize, sa le aduc sa-mi spuna daca trebuie scoase amigdalele. Lunea viitoare ma duc:)
0
16-06-2009, ora 11:54
carmen277
Nu este medic/terapeut
carmen277
buna ziua as dori sa stiu cu ce-as putea sa fac gargara e vb de amigdalita pultacee multumesc
0
05-09-2010, ora 10:31
carmen277
Nu este medic/terapeut
carmen277
am avut o interventie (polip acusat prin col)in data de 03 09 2010, sa practicat excizie polip si curetaj uterin, prima zi nu am sangerat, a doua zi am sangerat cand putin cand mai mult, azi dimineata pe la 4.30 am avut niste dureri insuportabile ma durea burta si chiar inauntru nu sangerez mult si nu am chiaguri si nici febra dar dureri pe care le simteam erau foarte mari simteam ca ceva se strange in mine, am luat tador pentru dureri si ma-m calmat, acum mai sangerez putin, dureri nu mai am, imi putei spune daca este normal, mentionez ca nu am avut nici un avort si nici o nastere am 28 ani, ce sa intamplat cu mine azi dimineata trebuie sa ma duc la control, doctora care m.-a operat ma dezamagit dupa ce mi-am permis sa o sun sambata dupa-masa sa-i spun ca sangerez putin si ca am dureri mici, a zis ca-i pare rau ca sa legat la cap cu mine pentru ca am intrebato despre ce mi se intampla avand invedere ca ea e cea care ma operat.va multumesc anticipat si astept un raspun multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •