Amigdalita pultacee - se scapa de ea vreodata?!

28-11-2017
InTheAir
Nu este medic/terapeut
InTheAir
Buna seara,
Am 23 de ani si de cand ma stiu am probleme cu gatul. De la 6-7 ani stiu sigur ca fac cate 3-4 episoade / iarna de amigdalita (apoi angina) pultacee, poate chiar si inainte de aceasta varsta, insa nu imi aduc aminte asa devreme.
La 10 ani mi-am scos amigdalele tocmai din aceasta cauza: mi se umflau foarte tare - aproape ca se lipeau si ma sufocam, primeam tratament cu Prednison si alte medicamente ca sa scap de puroi. Bun, mi-am scos amigdalele in speranta ca scap de problema asta. Nici o sansa. Puroiul care il aveam pe amigdale, dupa extragerea amigdalelor s-a "mutat" pe gat. Nu exista luna de iarna sa nu fac puroi in gat. De la forme usoare, pana la forme ceva mai severe in care mi-e aproape imposibil sa-mi inghit pana si saliva. Primesc antibiotice si pastile de supt, imi trece, apoi dupa alte X saptamani o iau de la capat. Si asa o tin in fiecare iarna, de la primul val de frig, pana in primavara.
Pana acum a fost cum a mai fost, pentru ca fiind la scoala / liceu / facultate, nu era chiar o tragedie lipsa mea, insa de putin timp sunt angajata, si am inceput cu concediile medicale. Voi ajunge mai mult ca sigur ca pe perioada iernii sa stau mai mult in medicale decat la lucru.
Curiozitatea mea: exista vreo sansa sa scap vreodata de treaba asta?! Sau asta imi e "destinul"?! Mentionez ca n-am facut niciodata analize, exudate in sensul asta, pentru a vedea daca e / ce e pe acolo.
Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
28-11-2017, ora 21:48
InTheAir
Nu este medic/terapeut
InTheAir
Mentionez ca sunt foarte sensibila si la tot ce inseamna alimente lichide si solide reci. Tot timpul trebuie sa ma feresc de tot ce este rece. Ca altfel...imi fac rau cu mana mea.
0
28-11-2017, ora 21:57
InTheAir
Nu este medic/terapeut
InTheAir
In speranta ca mai fug virusii / bacteriile de mine, de cativa ani fac cure: ba cu laptisor de matca, drojdie, vitamina c 1000mg, miere de manuka, siropuri de plante etc. Ma indop cu toate prostiile, dar nu ma ajuta cu nimic.
0
28-11-2017, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 investigatii la gastrologie
faci reflux gastro-esofagian la anumite alimente si asta este motivul de ce se inflameaza faringele
2 citeste pe forum ce sa scris despre asta... o sa afli multe lucruri interesante
0
28-11-2017, ora 22:11
InTheAir
Nu este medic/terapeut
InTheAir
Gastrita si reflux gastro-esofagian am de cativa ani, insa problemele cu gatul sunt si mai vechi. Si pana acum nici nu ma gandeam ca exista vreo legatura intre cele 2 (gatul si partea digestiva). Multumesc frumos pentru informatii!
0
28-11-2017, ora 22:20
InTheAir
Nu este medic/terapeut
InTheAir
Incep sa ma intreb daca si refluxul e la fel de vechi dar totusi l-am depistat eu tarziu (adica doar acum cativa ani)... dar e bine de stiut, multumesc frumos!
0
29-11-2017, ora 10:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da refluxul este si el din copilarie
trebuei sa stii ca problemele digestive afecteaza organismul in 2 feluri
1. este prin refluxul direct când acidul gastric inflameaza esofag, , laringe, faringe pene sus in spatele nasului
2 digestia prosta duce la o calitate prosta a sângelui.. ce afecteaza tot organismul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  •