Probleme cu amigdalele la copil 5 ani

13-04-2016
Roxana Grg
Nu este medic/terapeut
Roxana Grg
Buna ziua.
Copilul (baiat) meu are 5 ani si 6 luni si de aprox un an avem probleme cu amigdalele.Primul episod s-a manifestat cu inflamarea lor si a ganglionilor si le-am tratat cu antibiotic la recomandarea medicului de familie deoarece erau puroiate insa de atunci amigdalele au ramas inflamate dar curate.Urmatoarele episoade (cam la 1-2 luna) se manifesta cu febra mica (pana in 38.5), foarte rar mai mare (39), tuse, secretii nazale si uneori dureri in gat si dureaza cam 3-5 zile.
Va rog sa imi spuneti cum as putea sa le reduc volumul si ce solutie as avea in afara operatie.E normal sa ramana inflamate sau cu timpul revin la normal?Mentionez ca in majoritatea timpului amigdalele sunt curate fara pete.Am fost la mai multi doctori si am primit indicatii pro si contra extirparii lor.Eu nu as vrea sa le scot dar m-am saturat de episoadele astea de febra si disconfort.
Facem cure pentru imunitate cu produse cat mai naturale.
1 comentarii
0
13-04-2016, ora 16:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am mai scris pe forum
NUmia copii cu probleme gastro-intestinale.. care fac reflux gastro-esofagian la anumite alimente acre, acide, citrice. Doar ei. fac rosu in gat si amigdalele NU se micsoreaza in volum di cauza iritatiei permanente cu acid gastric si alimentele acre, acide, citrice
pasii corecti
1 consult gastrologie si schimbare radicala a stilului alimentar
2 toate tratamentele Locale disponibile.. INhalatii, aerosoli, gargara, aromoterapie, spreiuri si tab de supt ( fara vit C si almaie)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.