Amigdale cu stomatita aftoasa

06-11-2012
Silvian26
Nu este medic/terapeut
Silvian26
Buna ziua! Problema a aparut acum trei zile si a debutat cu umflarea amigdalitelor, ceva secretii in gat, dupa care ma durea toata carnea pe mine dintii si partea stanga a capului(semn de nevralgie), am luat eritomocona la 8h, decasept, antinevralgic, aspirina, gargara cu apa cu sare, frectie cu carmol, baie cu apa cu sare, omez ptr stomac sa-l protejez de pastile, am luat si temperatura -aveam 37.3C. usor usor au inceput dureri pe langa esofag in jos ca sicum as avea o rana, nu mai pot sa inghit nici saliva. ieri am fost la medic si mi-a dat axetin de1.5 si genta de 80 la 12h, paracetamol si nistatina. Mi-a scris pe reteta stomatita aftoasa. Intrebarea mea este cat mai dureaza durerea in gat si problema cu inghitirea si de la ce am facut stomatita, si cel mai important aspect eu ce am amigdalita sau stomatita aftoasa?Antibioticul pentru ce e? si o mare problema ce iau de durere caci noaptea ma doare de la gat toata partea dreapta si destul ed rau si urechea dar vad ca numai noaptea.
2 comentarii
0
06-11-2012, ora 11:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raspunsul la inrebare este MULT mai dureaza
totul tine de regimul alimentar corect.. si de tratamentul corect administrat
care trebuei sa fie administrat NUMAI de un medic ORL
0
06-11-2012, ora 11:37
Silvian26
Nu este medic/terapeut
Silvian26
Sa inteleg ca tratamentul dat de medicul de familie nu este corect?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •