amigdalite pultacee + frica la prescolar

29-05-2009
GIANY
Nu este medic/terapeut
GIANY
am un baietel de 6 ani si de la varsta de 1, 4 luni, merge foarte des la medic iar o data pe luna mergem la spital pt tratament injectabil. ne raceste foarte des si mereu diagnosticul de amigdalite pultacee. este un copil foarte fricos, sta mai retras fata de alti copii si cei mai mici de varsta lui il bat si-i iau jucariile si baietelul meu nu zice nimic.
nu stiu cum sa-l fac sa devina mai curajos si sa nu mai fie retras si fricos. mentionez ca este un copil cuminte si la locul lui.
va rog din suflet sa ma ajutati.
3 comentarii
0
30-05-2009, ora 18:30
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ati facut vaccin antipneumococic? Eu cred ca ar fi bine pentru baietel sa stea un timp, 2 -3 luni, in natura, la tara. Numai bine
0
30-05-2009, ora 23:08
GIANY
Nu este medic/terapeut
GIANY
Nu am facut accest vaccin baietelului meu, dar cu siguranta vom urma sfatul dumneavoastra.Am fost cu el la foarte multi medici si nu ne spus sa-i facem nici un fel de vaccin, in schimb ne-au dat toti antibiotic, iar acum o luna, domnul dr Martu de la ORL, spitalul de Recuperare din iasi, ia pus diagnosticul baietelului nostru hipoacuzie-neurosenzoriala bilaterala forma moderata.Ne-a explica ca de la un antibiotic administrat mai puternic, reiesa aceasta boala.Suntem necajiti ca nu sunt sanse sa-si revina chiar daca va purta aceste aparate auditive.Multumim mult pt sfat.
0
10-06-2009, ora 23:18
laurasaed
Identitate neconfirmată
laurasaed
Copii isi formeaza personalitatea ajutati in primul rand de parinti, bunici, rude, educatie, societate etc. Fiind un copil de 1, 4 ani, v-as recomanda sa analizati ce anume din comportamentul dvs, al tatalui sau al persoanelor cu care el are contact zilnic, a facut ca el sa fie retras, fricos si bolnavicios.
Daca continuati sa il tratati ca atare, isi va forma acest tip de comportament pe mai tarziu.
Este un subiect extrem de amplu si de aceea v-as recomanda sa consultati un psihoterapeut.
Bafta.

Laura Saed
Psihoterapeut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Semnalele organismul, esențiale pentru creier în reglarea sentimentului de frică
  • Cerebelul contribuie la apariția anxietății sau a comportamentului de frică
  • Răspunsurile de frică declanșate de experiențe traumatice anterioare sunt menținute de un receptor specific de serotonină
  • Mecanismele fricii generalizate induse de stresul acut, dezvăluite de cercetători
  •