Amorteala Ficat

27-03-2011
horizont33
Nu este medic/terapeut
horizont33
Imi amorteste in somn ficatul. Cred eu ca este ficatul, sub coaste in partea dreapta, exact sub coaste, nu mai jos nu mai sus. Zona care amorteste este destul de mare cam cat jumatate de palma. Imi amorteste doar in somn si destul de puternic. Ma trezesc si aproape ca nu ma pot misca, este la fel ca si in cazul unei maini/picior amortite. Sufar putin si-mi trece, ca la o amorteala normala. Mi se intampla destul de rar, o data pe saptamana cred, dar seara trecuta mi s-a intamplat de 3 ori. De 3 ori intr-o noapte nu poate fi o coincidenta, asa ca m-am gandit sa va cer ajutorul.

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
4 comentarii
0
27-03-2011, ora 14:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
nu mai astepta dupa pareri iar, medicii nu prea intra cu sfaturi sambata si dumineca...
Intrebare:
-cum stii tu, ca-ti amorteste daca dormi (zici :in somn?!?
Un sfat:
-merge la Urgenta daca, ti-e frica de ceva sau...dimineata luni, la medicul de familie..

EU, in locul tau, nu m-as lua dupa un sfat..DOAR daca, intra un medic..si le multumim.
O zi buna!
0
28-03-2011, ora 07:04
horizont33
Nu este medic/terapeut
horizont33
Ma trezesc si aproape ca nu ma pot misca, este la fel ca si in cazul unei maini/picior amortite.
0
29-03-2011, ora 02:05
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Amorteala (parestezia) probabil este de la unul sau mai multi nervi intercostali care sunt comprimati in coloana vertebrala in timpul somnului. Puteti face o radiografie de coloana. S-ar putea sa fie osteoporoza (la femei, dupa menopauza). Daca nu este nimic la coloana, se poate sa ajute suplimente de calciu, apoi magneziu. Daca simptomele dureaza, ar trebui sa mergeti la medicul de familie. Numai bine!
0
29-03-2011, ora 22:32
horizont33
Nu este medic/terapeut
horizont33
Stau chill :). Ms mult pt raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •