Amorteala mana stanga persistenta 40 zile

27-02-2015
x86
Nu este medic/terapeut
x86
Buna ziua, asa cum am spus şi în titlu îmi simt mana amorţita nu mai am puterea cum era altădată, degetul mic este aproape de forma îl misc însa nu mai are nici o putere!
Am luat aspacardin la indicaţiile unor persoane, însa fără rezultat.

Lucrez cu şurubelniţa pe fiecare zi şi nu mai pot strânge sau desface vrun şurub normal, trebuie sa depun eforturi mari sa o folosi cat de cat mana-stânga.

Ce îmi recomandaţi sa fac, în afara de a ma duce la doctorul de familie, de am face analize etc.

Ca fapt divers, mana stânga am avut dubla factura când eram mic prin clasa a 4, cert este ca îmi aduc bine aminte, când am dat ghipsul jos, nu sau sudat bine oasele îmi aduc aminte ca ma durea când atingeam zona unde sa spart osul şi de atunci nu mai am prea mare forţa în ea, însa pana de curând.

@ma aşez la masa cu mana dreapta peste mana stânga şi îmi las greutatea corpului de pe scaun, înainte simţeam furnicături şi îmi retrageam mana, însa acum dacă stau pe mana stânga doar amorţeşte însa nu mai apar furnicături.

Daca sunteţi de acord cu următoarele mele variante:

- Soc curent electric la mana stânga, ptr început ma gândeam la 220v iar treptat dacă nu da rezultat pana la 380.
- Mici incizii cu lama/cuţit
- Soc electric de înalta tensiune de la un tub crt monitor ?
- Sa ma apuc de băut? L-am lăsat de pe la 21ani( 37), consum în medie 4-5 beri pe an
- Sunt fumător; Schimb ţigările?
- Transplant de titan pe toată mana stânga? Sau sa înlocuim oasele?

Pentru cititori aceste variante sunt ireale/nerecomandate de nimeni, pur şi simplu l-am enumerat din libera exprimare, asta nu înseamna ca voi trebuie sa le luaţi în seama! Iar eu sa le pun în aplicare-- :)
4 comentarii
0
28-02-2015, ora 21:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul este infinit mai simplu: va confruntati cu o cervico-brahialgie, componenta a sindromului compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-02-2015, ora 21:58
x86
Nu este medic/terapeut
x86
Va multumesc pentru raspuns, insa din cat stiu hernia de disc vine si cu durere, pai eu nu am durere doar simt degetul mic amortit, si nu mai am putere in mana.
Oricum daca nu imi puteti recomanda ce pot face acasa un mic tratament sau altceva.
-daca se agravează situaţia atunci cred ca ma duc la doctorul de familie.

1- anul trecut mi-am dat demisia, insa nu am reusit sa ma angajez, deci nu sunt asigurat-medical deci nu cred ca imi pot permite momentan sa ma duc la spital pentru analize sunt costuri si din ce am citit pe net trebuie sa imi fac un RMN care nu e ieftin deloc, si nici sa cer mila doctorilor nu imi sta in caracter mai bine fara.
0
28-02-2015, ora 22:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Durerea nu este obligatorie in hernia de disc cervicala.
Nu se pune problema de medicamente in acest caz.
Tratamentul este fie chirurgical, fie este bazat pe imobilizare/kinetoterapie.
Nu cred ca va poate ajuta medicual de familie.
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-03-2015, ora 15:39
x86
Nu este medic/terapeut
x86
Va multumesc pentru raspuns, voi lua o decizie zilele urmatoare.

O zi buna sa aveti Dl Doctor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: