Amorteala piciorului drept (furnicaturi) de aprox. 2 saptamani

06-04-2010
elacalina
Nu este medic/terapeut
elacalina
Buna ziua. Am 37 ani, casatorita, 2 copii. De aproximativ 2 saptamani am observat ca dupa ce ma ridic in picioare sa merg, piciorul drept imi amorteste si simt furnicaturi in el pana in talpa inclusiv degetele de la picior. Dupa un timp scurt imi revin. Se repeta aproape de cate ori ma ridic de pe scaun sau ma dau jos din pat. La medic nu am fost inca. Acum aproximativ 2 luni tot la piciorul drept in somn m-am trezit cu dureri la pulpa si crampe, atunci am mers la medic si a spus ca am lipsa de calciu si mi-a prescris calciu. Doresc sa stiu daca se poate ce este si ce este de facut? Multumesc.
5 comentarii
0
08-04-2010, ora 14:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv radicular lombar (hernie de disc), dar pot exista si probleme vasculare, reumatologice, etc etc.
Incepeti cu un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-04-2010, ora 21:56
elacalina
Nu este medic/terapeut
elacalina
Va multumesc pentru sfatul dat.
Cu stima,
Calina Mihaela
0
08-04-2010, ora 23:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent cu evolutia.
Daca nu este vorba despre o problema neurochirurgicala, trebuie continuat cu un eventual consult la reumatolog sau la chirurgul vascular etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-06-2012, ora 23:05
iosif74
Nu este medic/terapeut
iosif74
buna ziua, , cam aceleasi probleme le am si eu, , , de vreo trei zile am furnicaturi si putina amorteala in piciorul drept de la genunchi in jos inclusiv in talpa, , , ma tras curentul si ma durut spatele vreo doua zile, pana sa am aceste simtome,
mentionez ca tin un tratament pentru tensiune si colesterol cu noliprel 5 mg/1, 25mg, betahistin 24 mg, roswera 20 mg, , , cand a inceput durerile de spate am intrerup tratamentu si am luat doua zile voltaren retard 100 mg pentru durerea de spate, durere a disparut dar au aparut aceste furnicaturi cu amorteala usoara.
p.s sunt sofer si conduc aproximativ 9 ore pe zi dar nu am patit niciodata asa ceva, , , , va rog un sfat daca se poate,
multumesc.
0
22-06-2012, ora 09:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles nici unul dintre elementele esentiale: varsta, greutate/inaltime, antecedente traumatice sau de alta natura etc etc.
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv radicular lombar (hernie de disc), dar pot exista si probleme vasculare, reumatologice, etc etc.
Incepeti cu un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: