Amorteala si dificultate de miscare la piciorul drept

05-08-2014
ClaudiaIC
Nu este medic/terapeut
ClaudiaIC
Buna ziua.
De 5 zile am inceput sa observ ca in timpul mersului imi 'arunc' putin piciorul drept. Practic, daca nu as fi auzit un tropait altfel decat la stangul, nici nu mi-as fi dat seama. Ciudat a fost faptul ca ma chinuiam sa imi corectez mersul, dar nu imi dadeam seama ce faceam gresit. Initial am banuit ca mi-am deformat putin mersul de la faptul ca am schiopatat cam doua saptamani, din cauza unei rani la piciorul stang.
Apoi, de alaltaieri am inceput sa simt o usoara amorteala ce pleaca din genunchi si se termina la varful degetelor. Cand incerc sa masez muschiul, simt ca niste furnicaturi usoare, dar constante. In plus, tot de alaltaieri nu pot ridica degetul mare de la acest picior decat putin, doar daca le ridic si pe celelalte si, la fel, nu pot flexa glezna inspre mine (spre exemplu, nu pot merge pe calcaie).
Mentionez ca nu ma doare cand incerc sa fac aceste miscari doar ca, pur si simplu, nu ma lasa articulatia mai mult, iar senzatia de amorteala se accentueaza.

Ce ar putea fi?
3 comentarii
0
07-08-2014, ora 01:08
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In cazul in care nu puteti merge pe calcaie poate fi o afectiune de tip compresiv la nivelul coloanei cu punct de plecare L4-L5.
Va recomand sa apelati de urgenta la un consult neurochirurgical.
Astept vesti de la dumneavoastra.
Cu stima si respect:
dr Petre Muresan
0
10-08-2014, ora 20:16
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Dupa cum descrieti simptomele poate fi o afectare a radacinii nervoase prin afectarea coloanei lombare sau poate fi o afectare a nervului care se duce catre partea dorsala a piciorului (se numeste sciatic popliteu extern - prescurtat SPE). Trebuie sa mergeti la un neurolog sa cautati cauza si sa va dea un tratament, eventual proceduri de recuperare. Ati facut ceva miscari in care sa solicitati mai mult genunchiul - fata laterala? sau coloana?
0
10-08-2014, ora 21:58
ClaudiaIC
Nu este medic/terapeut
ClaudiaIC
Nu am facut ceva deosebit: nicio miscare grea sau ciudata. Dureri de spate in zona lombara am de ceva timp, de aproximativ 5-6 ani (acum am 22). Nu sunt constante, dar apar uneori, mai ales cand stau mult in picioare pe loc sau cand merg foarte incet mai mult timp.
Nu cred ca a existat un anume moment despre care sa pot spune ca a declansat ceva probleme cu coloana. Presupun ca este vorba despre un cumul de factori. Am facut ceva sport destul de intens si au existat cazaturi, am carat greutati destul de mari in rucsac, etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.