Amorteala și durere mana dreapta

15-07-2017
ManuA
Nu este medic/terapeut
ManuA
Sunt in America de o luna și de 2 zile îmi amorteste mana dreapta de la cot in jos și apoi mă doare. După ce amorțește nu mai pot mișca bine degetele și simt niste furnicături pe toata partea amorțită. În special când dorm. Și trebuie să stau în picioare cu mâinile lăsate în jos că sa îmi revina. Sau chiar și când țin mana in sus, aceeași problema. Puteți să îmi spuneți cam de ce ar fi? Nu as vrea sa ajung sa merg la spital pentru că costurile sunt destul de mari aici.
8 comentarii
0
15-07-2017, ora 16:02
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Ce degete amortesc?
0
15-07-2017, ora 16:06
ManuA
Nu este medic/terapeut
ManuA
Înafara de cel mare, toate.
0
15-07-2017, ora 16:12
ManuA
Nu este medic/terapeut
ManuA
Și cel mai tare îmi amorteste cel mijlociu.
0
15-07-2017, ora 17:46
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Cel mai probabil este o neuropatie. Este putin dubios faptul ca amortesc toate mau putin cel mare, motiv pentru care dara o examinare clinica este greu de pus diagnosticul
0
16-07-2017, ora 00:03
ManuA
Nu este medic/terapeut
ManuA
Îmi amortes și cel mare, dar nu asa de tare că celelalte. O sa vad daca nu își revine in 2 3 zile voi merge aici la spital.
0
22-06-2018, ora 20:54
Iulia T
Nu este medic/terapeut
Iulia T
Buna seara, aceasta problema o resimt și eu. Din păcate mie nu îmi amorțește doar mana, mi s-a întâmplat să-mi amorțească și degetele de la picioare, sau doar buricele unor degete ( fie de la picioare, fie de la mâini). Pe langa asta, nu este o amorțeală din aceea obișnuită care se lasă cu ace sau purici după ce îți revii, e o amorțeală care atunci când trece, lasă durere. Ce ar putea fi ? Am fost atentă și niciodată nu a fost cauzată de vreo poziție nepotrivita, adică să fii stat pe mana aiurea sau sa îmi fi ținut degetele cumva încleștate sa nu poată circula sângele. Mulțumesc anticipat pentru raspuns !
0
29-08-2018, ora 15:45
Ana
Nu este medic/terapeut
Ana
Aceeași problemă o are si sotul meu si a facut cateva analize si trebuie sa se opereze la încheietura mâinii stângi prima data, care este mai grav.Este un canal care este înfundat si se face o incizie.Are probleme si la mana dreapta, care in 2 ani max va trebui să se opereze si la ea.Operatia nu este dificilă dar recuperarea durează 3 sapt.Sanatate la toata lumea.
0
31-08-2018, ora 11:16
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Problemele pacientilor de mai sus nu sunt specifice pt sindromul de canal carpian, boala de care sufera probabil sotul d voastra. Iar recuperarea pentru sindromul de canal carpian nu este completa dupa 3 saptamani, forta revine mai greu, senzatiile de dureri si amorteli intradevar dispar foarte repede
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi amorțesc mâinile când dorm - e normal?
  •