Amorteli ale obrazului stang privire in stanga

11-03-2010
liviu2006
Nu este medic/terapeut
liviu2006
De aproximativ un an si jumatate m-am trezit ca partea stanga a fetei imi amorteste, simt o presiune asociata cu durere in ochiul stang, imi amorteste nara stanga, coltul buzelor pe partea stanga, imi amorteste degetul mare si aratator al mainii stangi si privirea (ambii ochi) imi fug in standa, deci nu mai pot privii in fata ci doar in partea stanga, toate acestea se intapla pe timpul a catorva minute 2-3 minute. In luna ianuarie 2010 am avut o criza asemanatoare dar de aceasta data mi-am pierdut constinta pentru 5-6 minute fiind transportat la urgente. In urma investigatiilor medicale mi-au fost stabilite urmatoarele: hipertensiune arteriala gradulII, ateromatoza carotidiana bilaterala cu placi de aterom de 0, 9 mm si diabet zaharat tip II si mi-a fost data presciptia medicamentoasa.
In urma examenelor tomograf si RMN nu s-a gasit nimic, dar cu toate ca sunt la regim de o luna si jumatate si sub tratament, nu am scapat de acele crizele de amorteala ale fetei aratate mai sus.
3 comentarii
0
13-03-2010, ora 11:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa tii sub control TA cu medicamente adecvate si regim alimentar. Vezi daca cu medicatia actuala se reduc valorile TA, trebuie sa controlezi daca aceasta medicatie are efect. Trebuie sa ai in casa un aparat de tensiune cu care sa-ti controlezi tu zilnic TA. Fara fumat, alcool, grasimi, si sare foarte putina, doar mancare de regim si miscare moderata - mers zilnic pe jos. Si glicemia trebuie redusa prin terapie. Ceva nu este in regula, esti in pericol de a face accident vascular cerebral, deci trebuie sa controlezi toate aspectele ce ar putea genera complicatii neurologice. Un examen neurologic ai facut ? Milgamma te poate ajuta.si neaparat in tratamentul HTA trebuie sa ai Aspenter / Aspirin protect.
0
13-03-2010, ora 12:17
liviu2006
Nu este medic/terapeut
liviu2006
Va multumesc pentru raspuns. Am facut controale neurologice si cardiace. Tensiunea arteriala o am din 2000 si este be baza nervoasa, iar tratamentul pentru aceasta imi este: auronal, tertensif si aspenter, iar valorile tensiunii imi sunt 14 cu 9 si sub aceasta, ba mai mult valorile le-am avut la 13 cu 8.
interventia chirurgicala la nivelul carotidelor ar rezolva problema?.. sau exista tratament pentru dizolvarea placilor de aterom ?
0
14-03-2010, ora 14:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ateromatoza este un proces difuz, in interiorul intregului perete vascular, doar cand gradul de stenoza este periculos de mare, e pusa in pericol viata, se poate interveni.Formarea placilor de aterom este conditionata de acumularea de lipide, grasimi.Regresia ateromatozei este legata de administrarea corecta si de lunga durata a medicatiei hipolipemiante [ statine ;.vad ca nu ai asa ceva in tratament ], rezultatele favorabile verificandu-se prin controlul periodic, la 6 luni al colesterolului, trigliceridelor, a LDL-c si HDL-c si printr-o coronarografie anual. Medicamentele antioxidante si antiaterogene [ vitamina E, vit. C, Gerovitalul etc.], impreuna cu medicatia antihipertensiva eficienta, pot combate favorabil procesul de aterogeneza.Controlul factorilor de risc [ HTA, DZ ], medicatia, regimul alimentar si regimul de viata [ evitarea sedentarismului si combaterea obezitatii ] pot favoriza regresia, " dizolvarea " leziunilor de ateromatoza deja existente.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •