Amorteli dupa operatie ulnar stang

27-09-2012
erbk
Nu este medic/terapeut
erbk
Doctorul la care am facut operatia nu este disponibil pentru o perioada de timp, asa ca am sa intreb aici... Am facut operatie ulnar stang, am stat internat 3 nopti dupa care mi s-a dat drumul, iar dupa alte 2 zile am venit sa mi se scoata atele. Bandajul l-am tinut o saptamana (atat cat mi s-a spus) bandaj normal, fara gips. Ideea e ca la nivelul degetelor si palmei este mult mai bine, am prins forta, insa mi-a aparut urmatoarea problema: Am cotul amortit, dar nu pe partea cu operatia, ci tinde sa urce pe partea exterioara, o amorteala foarte puternica, iar daca misc umarul mai brusc simt la nivelul amortit al cotui foarte multe intepaturi si foarte apsat. E normal ? sa mai astept inca 2 saptamani, pentru a trece termenul de 3 saptamani in care se zice ca o astfel de operatie se vindeca. Domnul Doctor nu este disponibil tot acest timp. Sa ma duc la un consult? Sau e totul normal si sa mai astept...

Va rog vreau niste raspunsuri...
3 comentarii
0
28-09-2012, ora 10:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
intrebare:
NU este CUMVA acel cot de care zici,
cotul care NU te sprijini CAND stai la calc..?
p.s.
daca scrii (cum fac eu acum)
si NU ai ""
front de lucru
iar cotul"e-n aer"..
iti amorteste..
CE? am facut..
am renuntat cateva zile la net.
sanatate maxima.
0
28-09-2012, ora 11:00
erbk
Nu este medic/terapeut
erbk
Bunaziua nu inteleg exact ce vreti sa spuneti, scriu doar cu o mana, nu folosesc sau olosesc foarte putin mana stanga ( in afara de exercitiile pentru recuperare) deoarece imi este teama datorita amoretlii.
0
28-09-2012, ora 18:05
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca problema este pe partea externa a cotului si mai ales daca este deasupra cotului, pe brat, atunci nu este cauzata de nervul ulnar. poate fi o leziune a nervilor din cauza unei pozitii incomode din timpul operatiei sau poate fi ceva total diferit, de ex. o hernie de disc cervicala. ar fi bine un examen fizic la un neurolog sau neurochirurg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •