Amorteli faciale, palpitatii

23-10-2013
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Buna ziua,
Numele meu este Florin si am 26 de ani am 69 de kg si 1m 80 inainte pana sa fac exces de munca aveam 75 kg
Va rog din suflet sa-mi dati cateva sfaturi
In ultimele 10 luni am tras foarte mult de mine 2 joburi de dimineata pana seara chiar si dupa schimbul trei direct la schimbul 1 am facut uneori exces de cola dar si bauturi energizante
pana intro zi cand am simtit senzatii de amorteala la cap in crestet pe fata mana stanga, amorteala se plimba Era doar o senzatie pentru ca simturile nu-mi disparusera Seara am fumat o tigara si mi-a pus punct
Ma luat o ameteala puternica si de frica (banuiesc) mia luat inima la trap foarte rau Am chemat ambulanta Mi sa spus ca am avut atac de panica Tensiunea 12 cu 8 parca, pulsul nu stiu dar era foarte mare
De atunci atacurile acelea sau repetat dar fara ameteli Au disparut dupa 2 saptamani complet Dar am ramas cu o senzatie de oboseala atunci cand ma agit sau ma enervez Au reaparut amortelile fetei pe partea stanga mai mult dar si a palmei stangi mai aleg degetul mic (usoare amorteli/senzatii)

Am facut analizele au iesit bune asa a zis medicul de familie Totul pe fond de stres Eu am citit pe ele (pe analize): calciul era aproape de maxim gama era un pic sub limita minima si albumina un pic peste limita maxima nu mai retin valorile Nu m-am multumit cu raspunsul medicului de familie si am fugit la cardiolog test EKG ECO si consultul Eu sunt de fel foarte emotiv Am emotii mari cand merg la medic
La ECO a iesit asa: VSD 46mm; VSS: 28mm, AS: 33/47 mm, SIV: 11, 7 mm;
PP: 10, 8 mm, AO INEL: 20 mm, AO ASCEND: 30, 5 MM
ADT 20 mm
FE 60%
CONTRACTIBILITATE: normokinetica
VALVA MITRALA FOITE MOBILE, GROSIME SI ECOGENITATE NORMALE, FDTM ASPECT NORMAL
VALVA AO - TRICUPSA, CUSPE MOBILE, GROSIME SI ECOGENITITATE NORMALE, Vmax + 1, 1 m/s
VT- NORMALA
VP NORMALA
CONCLUZII: PERICARD LIBER
A zis ca imi bate foarte tare inima, iam spus ca am emotii si din cz asta o fi el a zis ca trebuia sa-mi dispara emotiile desi eu simteam ca le am Aveam 100 de batai pe min
Diagnostic sindrom hiperkinetic
Tratament: EGILOK 3 PE ZI
ASPACARDIO MIX 2 PE ZI
CARDIO ZAYN 2 pe zi

Sa iau toate astea? Mentionez ca palpitatii am mai rar acum, doar ca imi simt fata usor amortita uneori imi frig urechile, mai ma inteapa uneori in dreptul inimii dar am impresia ca, corespunde si cu spatele intepatura Pulsul in repaus il am 74-80 Atunci cand ma agit cred ca, creste pentru ca obosesc iar cand ma enervez parca mi se face un pic rau dar nu stiu cum sa descriu starea
Va multumesc foarte mult
Cu stima,
Florin
24 comentarii
0
24-10-2013, ora 03:29
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
propunere:
un control la dr endocrinolog...
posibil o hipotiroidie.care,
sa duca pana la hipotensiune si hipoglicemie
si
de acolo, acele senzatii de amortire

a fost o parere
cele bune,
0
24-10-2013, ora 17:49
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
poate sa fie cu siguranta pe baza de stres. Alte simptome mai ai ? Cum reactionezi cand ai senzatiile acelea neplacute? La ce te gandesti ? Te odihnesti bine ? Cum te trezesti dimineata ? Obosit sau fresh ? In timpul zilei ai stari de somnolenta ? Cu psihicul cum stai in general ?
0
25-10-2013, ora 10:13
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Cand am senzatiile alea ma cam sperii De ex ieri eram la baie si ma uitam in oglinda am vazut cum imi bat venele de la gat cred ca aveam pulsul mare si mam speriat un pic Atat mia trebuit ca a inceput inima sa faca pe nebuna
Am fost la medic iar si mi-a spus sa iau aspacardio magneziu si sa nu iau egilok
Alte senzatii ce sa mai am, mai am unele arsuri/dureri la stomac desi nu cred ca are asta legatura Am nasul infundat mereu respir cam greu de la o vreme
Dimineata ma trezesc fresh
In timpul zilei somnolenta nu am dar cand ma ridic de la birou si fac cativa pasi am impresia ca mi se taie picioarele nu am putere in ele
Cu psihicul sunt la pamant de cand am inceput sa am aceste simptome
0
25-10-2013, ora 19:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ notebook

Posibil un inceput de Anxietate.

Ia documentati-va pe net despre boala care se numeste Anxietate.

P.S.: Nu sunt simptome fizice de la care v-ati demoralizat, sa zicem de cand au aparut.
Este o combinatorica intre demoralizare, un soi de depresie, anxietate si manifestari somatice, cum aveti dv.
Anxietatea este o afectiune care le cam imbina pe ambele.
0
26-10-2013, ora 15:12
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Totul a inceput de la niste senzatii de amortire a fetei (nici nu stiu daca le-as putea spune amorteli) mam speriat ca a 2-a zi ameteli si de acolo am inceput sa am acele "atacuri de panica" sa obosesc cand urc scarile sau atunci cand ma agit sau cand ma supar O sa-mi fac si o examinare a tiroidei
Sper sa ma ajute Dumnezeu si sa trec peste asta
0
26-10-2013, ora 17:41
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Eu iti recomand sa iti faci ce analize mai crezi ca iti poti face, dupa care sa vezi unde te situezi. Daca e pe plan psihic, iti recomand sa dai o vizita la medicul de familie sa ii explici exact care sunt simptomele si el iti va spune ce sa faci mai departe. Cand e vorba de anxietate, de obicei cu cat incepi mai repede tratamentul, cu atat va fi mai usor sa intelegi fenomenul si sa treci peste probleme... Multa sanatate!
Cu amortelile si aiurelile, e ceva normal :) Chiar daca putini isi dau seama ca astfel de simptome pot sa apara pe baza de stres, sau ma rog, pe plan psihic. Eu aveam simptome mai neplacute cand eram mai obosit, cand eram nervos, poate trist etc. Nu vreau insa sa iti umplu capul cu chestii de genul momentan, pentru ca poate nu e ceea ce cred eu ca ar putea fi, ce a fost si in cazul meu, de ex. Oricum iti recomand sa incerci sa nu te analizezi asa mult pe cat posibil si sa lasi totul sa vina de la sine cand te simti mai ciudat, vezi cum reactionezi! Numai bine!
1
28-10-2013, ora 13:28
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Cred ca, ma gandesc foarte mult la treaba asta de la o vreme si nu stiu ce sa fac Ieri spre ex am iesit in parc cu prietenii si aveam o stare ciudata de lesin nu aveam putere sa merg nu aveam chef de nimic Am facut fata cu greu Nici pofta de mancare nu am mai avut Andrei tu cum ai scapat de treaba asta?
0
28-10-2013, ora 14:28
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Nu pot sa zic ca am scapat de tot, dar nu se compara cu inceputurile, cand absolut orice activitate normala era precedata de sute de momente de ganduri de frica si nesiguranta, plus stari fizice ciudate, insomnii, lipsa de poftade mancare etc.
Incearca sa iti echilibrezi un pic alimentatia, iar daca e posibil fa o vizita scurta la psiholog, macar cateva sedinte, sa vezi cum functioneaza creierul in astfel de momente. Eu si acum fac exercitii de respiratie si relaxare, care imi prin tare bine. Incearca macar 10 minute pe zi sa stai cu ochii inchisi si sa iti asculti respiratia, constientizeaza-ti gandurile, dar ramai concentrat ep respiratie, lasa gandurile sa treaca, doar noteaza-le. Incet incet incearca sa faci la fel si la activitatile normale cand te simti mai ciudat. Odihna buna e de-asemenea foarte importanta. Ce ganduri ai avut mai exacT? Te gandeai ce o sa zica prietenii tai daca le spui cum te simti ? Cei apropiati stiu de senzatiile astea? Esti fumator ?
SEnzatiile astea de lesin le poti compara cu senzatia de frica de inaltime ? Eu cam asa le percepeam, era cam singurul element de comparatie cu experiente din trecut.
Oricum, ceea ce iti pot recomanda e sa nu incepi sa eviti activitatile pentru ca poate te-ai simti ciudat, lasa-le si repeta-le de 100 de ori pana vezi ca nu vei pati nimic. Gandurile iti spun o chestie, dar tu trebuie sa incerci sa le demonstrezi ca de fapt tu detii controlul. Multa sanatate!
0
28-10-2013, ora 17:31
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Treaba e ca pana acum imi era frica sa nu am ceva la inima acum a luat amploare sentimentul asta Nu stiu daca e echivalenta teama ca frica de inaltime dar e ciudata rau si puternica Apropiatii nu stiu de senzatiile astea Nu vreau sa ii pun pe jar MI-as dori sa trec peste de unul singur Am o senzatie ciudata uneori la fata urechi presiune amorteli Sunt fumator Dar le-am rarit drastic Cand am fost la urgente mi sa administrat o pastila prazolex nu stiam initial pentru ce este apoi am citit pentru ce este Sper sa nu-mi fi dat dependenta acea pastila Astazi mi-am procurat ceai de sunatoare sper sa dea rezultate Sper sa ma fac bine pentru ca e o boala grea asta
0
28-10-2013, ora 17:44
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
De la o pastila nu o sa ai dependenta...Doar la utilizare zilnica pe o anumita perioada. Alprazolam (Xanax) luasem si eu intr-o vreme, mi-a prins bine, dar eu aveam o perioada buna in care eram deja cu astfel de probbleme, iar fara medicamente nu simteam ca as fi reusit sa am un ritm bun de vindecare. Insa la tine nu e nevoie, esti doar la inceput si cel mai bine e sa faci o vizita la un psiholog, poate ai noroc si gasesti undeva mai ieftin sau chiar sedinte gratuite, cum am avut eu. Oricum cel mai bun medic in astfel de cazuri este propria persoana, atitudinea conteaza mult. Stiu ca e usor de zis, dar asa e. E greu sa te automotivezi cand te simti asa ciudat, dar nu ai de ales! De murit nu vei muri, nu vei pati nimic si daca vreodata vei lesina nu va fi din cauza gandurilor, iar cu siguranta nu vei fi prima persoana care a lesinat pentru cateva secunde. Deci nu e asta problema, trebuie sa constientizezi ca gandurile iti dau astfel de idei. Incearca sa iti oferi cat mai multe momente de relaxare, sa dorm bine si sa te odihnesti, incearca sa faci si exercitii fizice, o alergare usoara, o plimbare seara, asculta muzica, orice simti ca te-ar ajuta. Poate din aceste chestii ceva va iesi din comun si te va ajuta sa te simti mai bine in momentele mai grele! Mult succes si toate cele bune!
0
28-10-2013, ora 19:59
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Multumesc din suflet Andrei Maine o sa iau rezultatele pentru tiroida daca nu e de acolo fug la psiholog
Multa sanatate si tie
0
08-11-2013, ora 17:25
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Am luat rezultatul de la tiroida TSH: 1.0057
T3 1.03
T4 6.57

Atunci cand sunt linistit am un puls de 70 sa zic iar atnci cand ma misc cred ca ajung la 100 De ex astazi am mancat mai rapid si am baut apa si am simtit inima cum imi bate puternic in piept fara sa ma gandesc la ea

E normal ca arterele de la gat sa fie vizibile, sa le vad cum bate? chiar si atunci cand stau degeaba (cand sunt linistit) si la incheietura maiii la fel imi vad intr-o vena pulsul Inainte nu vedeam astea
0
08-11-2013, ora 18:13
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Poate acum tinzi sa si analizezi mai des orice chestie care se intampla cu tine. Incearca sa nu fii asa analitic cu astfel de chestii. Insa referitor la ce ai intrebat tu, nu stiu exact sa iti dau un raspuns, ca nu prea ma pricep :P Insa tind sa cred ca e posibil sa fie normal..Depinde de persoana
0
28-11-2013, ora 18:30
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Am fost iarasi la un alt cardiolog Unde mia spus ca nu am nimic totul plaeaca din capul meu Mia spus sa ma duc la psihiatru
Sa vedem ce o sa mai fac Am unele senzatii si pe la picioare acum, muschi obositi senzatii de amorteala a muschilor desi merg normal nu ma impiedica treaba asta
Nu stiu unde sa ma indrept
0
28-11-2013, ora 19:26
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Ieri dupa ce am fost la cardiolog am avut cateva ore bune fara dureri senzatii, palpitatii samd Am zis gata nu am nimic, chiar imi aprinsesem o tigara si am savurato din plin ca pe vremuri Dar au revenit simptomele (nu din cz tigarii) Incerc sa le ignor, dar se pare ca degeaba
0
28-11-2013, ora 19:29
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Rabdare, priveste partea buna :) Incet-incet vor fi mai multe momentele bune decat rele, ai incredere..
0
28-11-2013, ora 21:12
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Sa dea Dumnezeu!
0
21-04-2014, ora 15:58
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Revin dupa o perioada de cateva luni bune sa va spun ca unele simptome nu le mai am dar am altele cum ar fi o ameteala continua dar usoara, nu pot respira cum trebuie uneori iar unghiile de la maini parca au inceputt sa se curbeze usor Am facut toate controalele inafara de cel la plamani dar nu tusesc doar am uneori o mucoasa in gat Ochii imi sunt usor galbeni dar medicul nu a fost interesat de asta Parca starea de frica continua a disparut nu prea mai am atacurile acelea de inima dar ametelile si senzatia de lipsa de aer o am parca nu imi ajunge aerul cand inspir Sa nu mai fie anxietate? Am senzatia uneori ca imi iese sufletul din piept nu stiu cum sa explic asta Noaptea nu ma trezesc din somn din cauza respiratiei Ma mai trezesc cu gandul la raul ce mi se intampla, daca am ceva grav pana la urma, ganduri negre :(
0
22-04-2014, ora 11:02
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Nu trec toate chestiile asa peste noapte, asa ca e normal sa mai resimti anumite simptome...La fel patesc si eu, dar am invatat sa traiesc pe cat posibil cu o usoara stare de "ameteala", ca sa zic asa...Trebuie sa vezi lucrurile pozitive, daca acum cateva luni ai fi stiut ca te vei simti mai bine, ai fi fost multumit? Cam asta e ideea, ganduri o sa mai fie, nu dispar toate instantaneu, important e sa incerci sa nu le lasi sa te afecteze prea tare..
0
24-04-2014, ora 16:45
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Cred ca pana la urma o sa vizitez si un psihiatru Cred ca acest stres continuu ma afecteaza si fizic pana la urma
0
12-05-2014, ora 20:02
sidonika
Nu este medic/terapeut
sidonika
buna seara notebook, eu tocmai sunt intr o astfel de criza, de cateva ore bune ma lupt cu ea am fost la cardiolog, am fost la med de fam si...surpriza din atacurile de panica am trecut la tpsv.Ultima oara cand am chemat ambulanta stii ce mi a zis un medic care era de garda? ca nu am nimic la inima doar ca sunt eu un pic dusa si trebuie sa merg la pshihiatru, bineinteles ca nu am mers pana acum dar ce simptome ai tu asa am si eu, de un an ma lupt cu chestiile astea asa ca...cu Dumnezeu aproape invingem. Multa sanatate!
0
12-05-2014, ora 20:03
sidonika
Nu este medic/terapeut
sidonika
Aaa, am uitat sa ti spun ca medicul cardiolog mi a prescris medicamente pt tahicardie
0
12-05-2014, ora 20:59
notebook
Nu este medic/terapeut
notebook
Buna sidonika fi mai explicita ce simptome mai ai? Ce inseamna TPSV? Multa sanatate!!!
0
04-03-2023, ora 11:05
Vali Barbu
Nu este medic/terapeut
Vali Barbu
Salut Florin! Sper sa vezi și sa răspunzi la mesajul meu. Vroiam sa te întreb dacă ești bine, dacă ai reușit sa scapi de anxietate. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •