amorteli la bratul drept

10-02-2007
rotarulenuta
Nu este medic/terapeut
rotarulenuta
buna seara, am 34 ani sunt casatorita mama a 2 copii si cam de 2 luni imi amorteste bratul drept de nu pot sa tin nici un pix in mina, fumez cam 1 pachet de tigari pe zi si din 1995 folosesc anticonceptionale fara intrerupere, am probleme si cu glanda tiroida dar nu foarte mari, am cca 54 kg, iar in momentul amortelilor intre degetul mare si aratator mi se umfla si la cot dar pe partea de unde se vad venele deci nu pe spate la cot ma refer va rog sa-mi recomandati ceva, fara analize deoarece am oroare de ace si deci nu voi face nici un fel de analize va multumesc
8 comentarii
0
04-03-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Intrucat amortelile sunt la bratul drept, nu stang, probabil ca nu aveti probleme cu inima, dar o electrocardiograma nu strica si nu doare...
Probabil ca amorteala si edemul la nivelul bratului drept sunt datorate unei inflamatii a tendoanelor - teno-sinovita sau bursita. Amorteala poate fi cauzata si de o suferinta reumatica la nivelul coloanei cervicale, de unde pleaca nervii plexului brahial spre mana. O radiografie de coloana cervicala ar fi utila, unguente cu antiinflamatorii folosite local prin masaj la nivelul cotului si incheieturilor mainii si, desigur, proceduri balneare - fizioterapie, ultrasunete, masaj.
Amorteala poate fi cauzata si de lipsa de calciu sau magneziu, frecventa la femeile tinere active, deci mancati multe lactate, branzeturi, peste sau luati zilnic suplimente de calciu si vitamina D.
0
05-04-2007, ora 00:00
rusalin_sorin
Nu este medic/terapeut
rusalin_sorin
amortelile provin sigur de la o plexalgie brahiala. daca esti din Timisoara iti pot recomanda un Kineto foarte bun.
Ar trebui sa consulti un neurolog
0
08-11-2008, ora 20:25
carry
Nu este medic/terapeut
carry
prezint niste furnicaturi in degetele mainii stangi si uneori si in palama, sper ca nu e ceva grav...multumesc mult pt un eventual raspuns
0
17-02-2010, ora 19:28
roxanaanton
Nu este medic/terapeut
roxanaanton
buna seara.Am 21 ani si de cateva saptamani ma dorae capul pe partea dreapta(intepaturi fulgeratoare) si imi amorteste mana dreapta ca si cum m-as fi lovit in nervul cotului si partea dreapta a fetei; simt o presiune creaniana si am senatia ca imi plesneste un ves de sange.Acum durerea s-a lasat la ceafa(parca am ceafa grea), ametesc (fulgerator) si am amortelile specificate mai sus. Va rog un raspuns urgent.Sunt foarte panicata
0
21-02-2010, ora 08:53
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Amortelile la mana pot fi datorate fie unei lipse cronice de calciu si/sau magneziu, fie unei probleme la nivelul coloanei cervicale.
0
21-02-2010, ora 08:55
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Durerile de cap si ameteala pot fi datorate la fel, unui inceput de crvicartroza, o afectare a coloanei cervicale, care poate afecta si nervii ce merg spre mana. Incercati Nurofen plus, Tanakan si Berocca (care are Ca, Mg si vit. B).
0
24-02-2010, ora 22:31
roxanaanton
Nu este medic/terapeut
roxanaanton
multumesc mult pentru raspuns
0
25-11-2018, ora 09:01
Just me and you
Nu este medic/terapeut
Just me and you
Buna ziua! Incepand de ieri am simtit asa ca o zvacnire, la cotul drept ca si cum mi se zbatea ceva acolo la cot apoi mi-a amorțit bratul dupa ceva timp amorteala insotita se junghiuri s-a mutat la bratul stâng..Nu am mai patit asa ceva..Ce poate fii?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •