Amortirea mainilor si dureri de spate

26-05-2008
Ana Maria4
Nu este medic/terapeut
Ana Maria4
Buna ziua!De o luna imi amorteau mainile noapte cu dureri mari, dar de o saptamana imi amortesc si ziua in mod special degetele nu le mai simt:nu pot sa iau nimic in maini.Si am si o durere de spate de mai multi ani.Ce ar trebui sa fac?Va multumesc din suflet!
4 comentarii
0
27-05-2008, ora 00:00
MACKANZIE
Nu este medic/terapeut
MACKANZIE
dute de urgenta la un medic neurolog.Eu nu sint medic dar ma confrunt cu probleme asemanatoare asa ca e f posibil sa ai hernie de disc cervicala si prin compresia unui nerv sau mai multi sa ai dureri si amorteli la maini.Dute la medic sa iti dea un trat. desi iti spun ca noi{eu si sotul meu} ne pregatim de operatie.Intr-un final la asta se ajunge daca nu vrei sa ramai paralizata.Sper ca nu te-am speriat si nu trebuie sa iei sfatul meu in mod grav eu ti-am spus parerea mea deci nu sint medic.Asa ca nu mai sta dute la dr pt ca ai mare nevoie de un RMN si acolo o sa se vada exact ce ai.Sa nu iti fie frica ca rmn nu iradiaza si nu te doare daca il faci.Sanatate.
0
28-05-2008, ora 00:00
Ana Maria4
Nu este medic/terapeut
Ana Maria4
Va multumesc! urmeaza sa merg la un medic!
0
23-05-2010, ora 11:05
cristinakris
Nu este medic/terapeut
cristinakris
buna ziua.am si eu aceeasi problema legata de amortirea degetelor de la mana dreapta.in 2002, in romania, am fost diagnosticata cu discopatie lombara L4 L5, pentru care am facut tratament si s-a ameliorat.de un an de zile locuiesc in germania si lucrez intr-un restaurant, la bucatarie.cam de 2 luni au revenit durerile de spate, care se manifesta prin dureri acute in zona lombara si care iradiaza pe piciorul stang.am fost la medic aici, am facut RMN si mi-au spus ca nu e discopatie lombara, ca nu e nimic in neregula cu coloana vertebrala, dar nu au putut sa imi spuna de unde vin durerile.m-au trimis la ortoped, dar aici dureaza chiar si o luna pana poti primi o programare.problema este alta.degetele mainii drepte imi amortesc, in special dimineata cand ma trezesc sunt amortite, nu le simt si nu pot sa iau nimic in mana.amorteala dureaza cam 20 de minute, timp in care imi masez degetele si e flexez.daca nu am probleme cu coloana, de unde vine aceasta amorteala?am incercat sa iau calciu si magneziu, de obicei o carenta de calciu da amorteli de maini, dar nu ajuta.va rog mult daca se poate sa ma ajutati cu un sfat, ce as putea sa fac acasa sa mai ameliorez problema pana cand reusesc sa ajung la medic.va multumesc anticipat si va doresc o zi buna.
0
25-10-2010, ora 22:58
anamariapitirig
Nu este medic/terapeut
anamariapitirig
buna ziua doamna cristina, eu am aceleeasi simtome ca si dumneavoastra, dc ati gasit vreun leac va rog sa mi dati si mie un sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.