ampicilina 500 mg si sarcina

15-11-2006
leontina
Nu este medic/terapeut
leontina
Am o grava problema cel putin asa o consider, mi sa recomandat de medicul ginecolog in luna a doua de sarcina ampicilina una la 6 ore dearece aveam temperatura in corp si frisoane am luat timp de 3 zile pana mi-a trecut temperatura, acum sunt in luna a patra si imi este frica sa mai merg la medic deoarece toata lumea ma speriat ca nu aveam voie sa iau asa ceva si ca copilul meu poate pati ceva imi este frica sa nu imi pateasca vreo ceva copilul meu din cauza medicilor iar aici in galati orasul in care locuiesc nu cunosc nici un cabinet care sa faca ecografie tridimensionala sa vad daca fatul meu este bine, va rog dati-mi un raspuns deoarece sunt disperata.
9 comentarii
0
15-11-2006, ora 00:00
dr. Tepes Monica
Identitate neconfirmată
dr. Tepes Monica
Ampicilina este unul dintre antibioticele care se recomanda in sarcina, cu prudenta, numai atunci cand este absolut necesar.
Este drept ca traverseaza bariera placentara dar nu au fost dovedite eventuale efecte teratogene. Deci nu are contraindicatii absolute in sarcina. Medicul dumneavoastra a apreciat ca necesara administrarea unui antibiotic pentru ca febra si frisoanele indicau o posibila bacteriemie/viremie care ar fi putut deasemeni dauna fatului.
Nici unui medic nu ii face placere sa recomande antibiotic in sarcina, dar, asa cum am mai spus, cand se considera ca este necesar se poate apela la unele - printre care si Ampicilina.
Va doresc din toata inima un copil sanatos! Dumnezeu sa va binecuvanteze!
0
09-12-2006, ora 00:00
leontina
Nu este medic/terapeut
leontina
Sunt insarcinata si sunt foarte sensibila la aerul rece racesc foarte des, medicamentele pe baza de plante de la plafar pe care le iau in momentul in care vad ca am simptome de raceala pentru a nu se agrava raceala crede-ti ca dauneaza cu ceva?
0
22-06-2007, ora 00:00
iuliana_ro_ro
Nu este medic/terapeut
iuliana_ro_ro
Sunt insarcinata si as vrea sa stiu ce medicamente pot lua in timpul sarcinii. Mai exact pentru gripa...dureri de gat si dureri de cap
0
10-09-2007, ora 00:00
leontina
Nu este medic/terapeut
leontina
consulta-ti medicul ginecolog eu am luat in luna a doua menicamente homeopate paragrip am baut mult lapte cu galbenus de ou crud si miere cat de fierbinte am putut si picaturi in nas nazomer (adica apa de mare cu propolis) dar din motiv ca am facut si temperatura in corp medicul mi-a dat ampicilina una la 6 ore deoarece daca nu tratam putea provoca malformatii fatului.Mergi la medicul tau ginecolog, atentie nu la cel de familie la ginecolog si cere-i sfatul.Iti doresc nastere usoara si un bebe sanatos.Al meu este sanatos in urma tratamentului care l-am urmat a primit nota 10.
0
14-06-2008, ora 00:00
ioana_25
Nu este medic/terapeut
ioana_25
sunt si eu o graviduta de 25 de ani cu o sarcina de aproape 2 luni si am luat ampicilina pt o durere cumplita de masele...o infectie mai bine spus..stomatologul meu nu a vrut sa faca nimic asa ca am luat singura fara sfatul nimanui ampicilina de 500...ce se poate intampla?? va rog sa ma ajutati..sunt disperata.
0
01-10-2009, ora 20:00
miruna m
Nu este medic/terapeut
miruna m
sunt gravide in 23 de saptamani si am avut o durere mare de spate dar jos cred ca la rinichi, am luat ampicilina de 250, una la 6 ore dar fac si acum temperatura si am frisoane...la temperatura mai beau cate un algocalmin fiola si transpir apoi imi trece...
am vb cu o doamna doctora si mi-a recomandat sa iau urinex si ampicilina de 500 tot la 6 ore
am inceput sa iau antibioticul asa pt ca stiu ca nu imi face rau dar de urinex imi e frica sa nu pateasca bebe ceva
astazi am facut si analize dar pana sapt viitoare cand voi primi rezultatele nu stiu daca bebe al meu mai suporta temperatura sau vreun algocalmin si sunt disperata imi e ingrozitor de frica.
stie cineva ce este de facut va rog mult de tot...??????!!!!!!!!!!!!!!
0
14-10-2009, ora 12:14
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Si eu am fost foarte racita in sarcina. Mai exact primele 5 luni de sarcina le-am dus din raceala in raceala. Eu am luat antibiotic la recomandarea medicului ginecolog. Azitrox se numeste antibioticul.Plus ca la inceputul sarcinii medicul de familie mi-a dat Ciprinol fara sa stiu ca sunt insarcinata. eu am baut f mult ceai de tei cu lamaie si miere, lamaie cu miere, am luat si Oscillococcinum.
0
20-12-2011, ora 16:17
alinavio
Nu este medic/terapeut
alinavio
Buna Ziua d-na doctor, sunt insarcinata in 8 saptamani si in urma unor teste mi s-a descoperit o ciuperca(clamidya) si la sfatul medicului m-i s-a recomandat azitromicina, as dori sa stiu parerea dumneavoastra despre acest antibiotic, este bine sa-l i-au avand in vedere ca nu am decat 8 saptamani?va multumesc din suflet pt raspuns.
0
26-06-2017, ora 11:07
mirela corina
Nu este medic/terapeut
mirela corina
Buna ziua
Sunt insarcinata in 16 saptamani si la analize mi-a iesit o infectie urinala, doctorul mi-a recomandat ampicilina si urisan. Este normal sa iau ampicilina in sarcina?Mentionez ca ca iau si aspirina cardio, ovule agefam si vitamine cu acid folic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul