analiza hpv risc crescut 16

14-04-2016
claudytza1
Nu este medic/terapeut
claudytza1
Bună seara va rog frumos sa îmi răspundeți sunt plecata din tara și am primit rezultatul analizelor și ni pot merge aici la medic. Am o rana pe uter și mi sa recomandat analiza pt detectare hpv. Iar rezultatele arata așa. Risc scăzut 72 și riscul crescut 16.imi puteți spune va rog despre ce e vorba.multumesc
3 comentarii
0
14-04-2016, ora 21:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Virusul HPV este un virus care se ia pe cale sexuala. Anumite tulpini cum ar fi 16 au risc oncogen.
Trebuie sa faceti testul Papanicolau si ecografie transvaginala daca rana e pe uter din 3 in 3 luni si sa va tina un dosar cu toate rezultatele un medic ginecolog care sa se ocupe de dv. El va va recomanda toate procedurile necesare pentru a nu se ajunge la cancer. Daca urmati aceste proceduri totul va fi ok. Dar trebuie ales un medic la care sa mergeti de cate ori va spune el.
0
14-04-2016, ora 22:19
claudytza1
Nu este medic/terapeut
claudytza1
Mulțumesc pt răspuns.tin sa menționez k papanicolau lam făcut și mia ieșit doar candida
0
15-04-2016, ora 21:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie vazut ce se face cu rana pe uter. Papanicolaul se face din colul uterin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •