analiza IHC

28-10-2011
roza2011
Nu este medic/terapeut
roza2011
Sotului meu in varsta de 36 de ani i s-a facut o biopsie ganglionara (ganglioni inflamati laterocervicali dreapta) si azi am fost anuntati ca a sosit rezultatul partial dar, este necesara o analiza imunohistochimica, rezultat care va sosi peste o saptamana.
Va rog sa-mi spuneti daca aceasta analiza(IHC) se face in urma suspiciunii de cancer sau a certitudinii ?
Va multumesc!
4 comentarii
0
28-10-2011, ora 13:31
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
din cate stiu eu se face in ambele situatii.oricum o certitudine poti avea decat in urma acestei analize
0
28-10-2011, ora 14:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce zice "rezultatul partial" ? probabil e vorba de examenul histopatologic. scrie-l aici, te rog, si vom putea sa-ti spunem mai multe!
0
31-10-2011, ora 10:32
roza2011
Nu este medic/terapeut
roza2011
Nu avem decat rezultatul RMN.
REZULTAT:
Examenul RM nativ si postcontrast (coronal Tl, T2, STIR, sagital T2 si axial dual-
SPAIR, Tl, T2) evidentiaza doua adenopatii voluminoase latero-cervicale drepte, una localizata
in spatiul parafaringian si cealalta jugulara.
Cea din spatiul parafaringian drept, cu diametre de aproximativ 40/30/50 mm, este bine
delimitata, cu izosemnal Tl, moderat hipersemnal T2, comparativ cu tesutul muscular si
enhancement relativ omogen. Aceasta are efect de masa asupra orofaringelui si muschilor
prevertebrali. Mucoasa faringelui are aspect RM normal.
Adenopatia localizata mai superficial, jugulara dreapta, are dimensiuni de aproximativ
30/33/43 mm, cu contur imprecis delimitat posterior, unde vine in contact cu un lant ganglionar
cu dimensiuni mai reduse, dar cu acelasi comportament postcontrast.
Adenopatiile latero-cervicale drepte prezinta intens hipersemnal in secventa de difuzie.
Cateva adenopatii ovalare, omogene, cu diametrul maxim de 13 mm, submandibulare
stangi. Tiroida, glande parotide si submandibulare cu aspect RM normal.
CONCLUZII: Multiple adenopatii latero-cervicale bilaterale, cele mai voluminoase
localizate in spatiul parafaringian si jugular pe partea dreapta, cu diametrul maxim de 50
mm.


Puteti sa mi-l interpretati, va rog!
0
01-11-2011, ora 00:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai... E INTERPRETAT. ce nu intelegi de aici ? are niste ganglioni mariti prin gat, unii foarte mari, care comprima faringele si alte tesuturi din jur.
intrebarea este care e cauza acestor ganglioni mariti ? ce diagnostic are ? e vreun cancer de prin zona ORL ? are o biopsie ? care e discutia cu medicii ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.