analiza T3

17-06-2017
drmido
Nu este medic/terapeut
drmido
Buna ziua! Intrucat am picioarele si degetele de la maini umflaet si ma ingras necorespunzator cu ce si cat mananc, am facut o serie de investigatii si rezultatele cu valori in afara limitelor nomale ar fi
T3 = 1.25 (val.normale 1, 27-3.07, T4 si TSH normale)
trigliceride=181.6 cu VLDL=36
colesterol LDL=207
colesterol total=300
Am o pericardita cronica dar mi s-a spus ca umflarea picioarelor nu este de la ea; am facut ecografie abdominala si mi s-a spus ca ficatul si rinichii sunt ok;am facut si ecografie venoasa-ok si aceasta
Considerati ca ar fi inceputul unei probleme cu tiroida sau chiar este?
Multumesc
1 comentarii
0
20-06-2017, ora 16:00
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Buna ziua!

Ce informatii si recomandari ati primit in ceea ce priveste profilul lipidic? Colesterolul total, LDL-colesterolul si trigliceridele avand valori foarte mari. Ati mentionat ca va ingrasati „necorespunzator cu ce si cat mancati”. Acest lucru inseamna ca tineti un regim special pentru afectiunea dvs. si totusi starea dvs. de sanatate se inrautateste?

Excesul de sodiu (sare si conservanti prezenti in alimentele intens procesate) din dieta, proteinele animale consumate in cantitati foarte mari, excesul de grasimi, in special cele saturate, alimentatia hipercalorica, stilul de viata caracterizat prin sedentarism si activitate fizica mult redusa, ar putea contribui la alterarea starii de sanatate si ar putea explica partial disconfortul declarat: cresterea in greutate de exemplu, valorile anormale ale analizelor.

Evaluarea atenta a stilului alimentar si modificarea pozitiva a acestuia, respectiv adaptarea regimului in functie de tratamentul medicamentos impus, ar putea ajuta la normalizarea valorilor lipidelor plasmatice, alaturi de tratarea cauzei ce a dus la simptomele mentionate de dvs.

Sper sa acordati o atentie deosebita si acestor aspecte din viata dvs. in cazul in care nu o faceti deja. Multa sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.