analize

06-12-2007
dreams
Nu este medic/terapeut
dreams
Buna seara.
Revin pe forum cu unele intrebari in legatura cu un set de analize.
Hemoleucograma completa are toate valorile cuprinse intre limitele normale mai putin Hematocrit : 45.24 (normal : 38-45/%).
In schimb, la sumarul de urina : densitatea 1.030, leucocite prezente si sedimentul de urina prezinta frecvente celule epiteliale si leucocite si relativ frecvent oxalat de calciu.
Ar trebui sa ma ingrijorez din cauza sedimentului urinar? Iar hematocritul ce este? Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
07-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Sumarul de urina ar putea sugera o infectie urinara (in caz ca leucocitele sunt frecvente) si posibil nisip sau calculi renali (nu in mod obligatoriu).
Densitatea urinara la limita superioara poate fi data de un consum redus de lichide sau stari de deshidratare - diaree, varsaturi, febra, la fel si hematocritul poate fi usor crescut din aceleasi motive. Hematocritul este cantitatea din volumul sanguin ocupata de eritrocite exprimata procentual.
Pentru a vedea daca este vorba de o infectie urinara puteti face o urocultura urmata de antibiograma in caz ca se depisteaza ceva.
Sa acordati atentie eventualei prezente a simptomelor infectiei urinare: mictiuni frecvente, in cantitate mica, insotite de dureri, usturimi locale.
Numai bine!
0
08-12-2007, ora 00:00
dreams
Nu este medic/terapeut
dreams
Am avut unele simptome acum ceva timp dar mi-au disparut intr-un timp extrem de scurt.De atunci nu am mai avut nimic.O sa fac acea urocultura si antibiograma daca este nevoie.Pentru hematocrit si densitate am gasit explicatia.Beau putine lichide.Va multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.