analize Ariadna de 1 an si 1 luna

13-01-2009
ariadnavas
Nu este medic/terapeut
ariadnavas
Buna ziua,
Am o fetita de 1 an 1 luna si 2 sapt (21.11.2007) si din sept 2008 ii tot facem analize deoarece i-au iesit multe leucocite..ba 16000, ba 19000, ba 11750, iar acum 18220.In afara de aceste valori se pare ca problema grava este ca are un numar mare de limfocite 76, 9 (mici variatii) si numar mic de neutrofile 14, 5!Am facut toate examenele cu putinta: coprocultura, urocultura, toxocara, toxoplasma..nimic.Am facut frotiu de sange.frecvente limfoplasmocite.Numaratoare de reticulocite 1, 9%.Restul valorilor sunt ok (asa ni s-a spus). Mentionez ca in afara de enterocolita in luna august ea nu a fost bolnava.A facut vaccinurile normale, ultimul fiind in data de 24.11.2008 cel rujeolic, robeolic, oreion. Fetita s-a nascut cu 2, 700 kg, iar acum are 9.600 kg.Are o dezvoltare normala: merge, mananca, doarme, e foarte vioaie.Doctorul a spus ca daca si peste 1 luna ii ies valorile de limfocite si neutrofile la fel.. ii face punctie medulara! Suntem foarte speriati.Ne puteti spune parerea dumneavoastra?La ce ne putem astepta?Cat de grav este?Si mai ales daca se poate trata.
Multumesc frumos
Sarbatori fericite!

Cristina Vasilescu
2 comentarii
0
14-01-2009, ora 20:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fetita are si hemoragii nazale, gingivale, ganglioni mariti, face febra, are ficatul, splina marite?Eu zic sa mergeti cu fetita intr-un oras mare la un spital de pediatrie, cu trimitere ca sa lamuriti problema.Mai sunt de parere ca acest copil nu are nimic.Analizele nu spun despre nimic grav.Mai ales daca copilul se simte bine.Valoarea leucocitelor nu are o crestere mare, la valori mult mai mari se discuta despre boala sanguina.E adevarat ca fetita ar trebui sa fie cam cu un kg mai grasuta, dar un sirop de vitamine ar rezolva minusul ponderal si cred ca ar ridica si valoarea neutrofilelor.Limfocitele nu sunt exagerat de mari, ele pot fi crescute si ca urmare a unor infectii virale sau bacteriene.Eu incerc sa spun ca nu sunt motive pentru punctie medulara.Numai bine!
0
14-01-2009, ora 21:00
ariadnavas
Nu este medic/terapeut
ariadnavas
nu, fetita n-are hemoragii nazale, gingivale, ganglioni mariti, face febra, are ficatul, splina marite.A fost controlata lunar la toti acesti parametrii.Sunt ok.Noi suntem din Bucuresti.Analizele le-am facut la Spitalul Elias si la Medlife.Ne puteti recomanda altceva?
Cat despre greutate ea s-a nascut cu 2700kg.
Ea n-a fost racita, tocmai de aceea nu cred ca a avut infectii virale sau bacteriene.Singura "boala" a fost o enterocolita in luna august.In rest nu am avut nici o problema.Tocmai de aceea nu inteleg aceste valori ale analizelor.
Multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.