analize biochimia singelui-interpretare

17-03-2008
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
ma simt rau, am toate simptomele unei spasmofilii si am facut urmatoarele analize: calciu ionic 3.64 (4.2-5.2)mg/dl, calciu total 8.8 (7-11.5)mg/dl, magneziu 1.67 (1.6-2.5), sideremie 87 (41-132). Cum se pot interpreta aceste analize? Care este legatura intre calciu ionic si calciul total? Pentru a creste cantitatea de calciu ionic ce suplimente trebuie sa iau? Multumesc!
4 comentarii
0
17-03-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Calciul total este calciul circulant si nu are valoare diagnostica prea mare deoarece valoarea este foarte fluctuanta fiind dependenta de foarte multi factori(eu nici nu mai folosesc aceasta analiza)Calciul ionic este calciul din tesuturi.Si valoarea magneziului este foarte aproape de limita inferioara.Iti recomand ca-mg taxofit deoarece are o tehnologie mai speciala de eliberare pe rand a componentilor
0
17-03-2008, ora 00:00
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
Multumesc pentru raspuns, am inceput sa iau osteocare, de aprox 1 saptamina dar deocamdata situatia nu s-a schimbat. de miine o sa iau ce mi-ati recomandat.
0
17-03-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Daca vreti un raspuns mai rapid puteti face injectabil 10 fiole de gluconolactat de calciu cu magneziu
0
17-03-2008, ora 00:00
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
Da stiu ca este cel mai eficient dar nu pot face injectii, am facut de 2-3 ori si de fiecare data am lesinat doar cind am vazut seringa, singura solutie ramin deocamdata comprimatele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •