analize cam proaste

27-03-2008
cristina bz
Nu este medic/terapeut
cristina bz
salutare!am fost de curand sa-mi fac analize si mi-au iesit eritocitele si trombocitele sub limite normale.hemoglobina este 14, calciu 9, iar in rest in limite normale.imi puteti da un sfat?ce ar putea sa arate asta?unde sa merg?
multumesc.numai bine.
3 comentarii
0
27-03-2008, ora 00:00
kid
Nu este medic/terapeut
kid
valorile pt Hb sunt intre:11-15gml iar cele ale Ca:8.50-10.50mgdl.valorile obtinute sunt bune.nr scazut de eritrocite, la femei indica o anemie, care trebuie tratata. Anemiile sunt produse de numeroase cauze: pierderi mari de sange (hemoragii), boli infectioase acute si cronice, boli produse de paraziti, intoxicatii cu diferite substante chimice, lipsa de fier si de vitamine, subalimentatie etc.
0
27-03-2008, ora 00:00
kid
Nu este medic/terapeut
kid
scaderea trombocitelor sub 80 000- 100 000 pe 1 mm cub predispune la sangerearea vaselor sanguine, chiar dupa leziuni foarte mici.De aceea, inainte de orice operatie, se recomanda numaratoarea trombocitelor.
0
27-03-2008, ora 00:00
kid
Nu este medic/terapeut
kid
medicul de familie trebuie sa vada acele analize pe care le-ati facut si el va stii la cine sa va trimita.de aici trebuie inceput.numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •