analize citomegalovirus si toxoplasmoza

22-04-2009
ducipalu
Nu este medic/terapeut
ducipalu
buna ziua. apelez la dv. pt un sfat.
in luna ianuarie am pierdut o sarcina de 5 saptamani. dupa cateva zile mi-am facut o serie de analize, printre care toxoplasmoza si citomegalovirus.
rezultate pe 7 ianuarie:
cmv Ig G - 1, 2, iar intervalul biologic de referinta in testul respectiv era 0-0, 6/D.O.
cmv Ig M - 0, 09, iar intervalul biologic de referinta in testul respectiv era 0-0, 6/D.O.
toxoplasma Ig G ELISA - negativ
toxoplasma Ig M ELISA - 0, 10, iar intervalul biologic de referinta in testul respectiv era 0-0, 6/D.O.
in urma recomandarilor medicului, am urmat un tratament cu medicamente de crestere a imunitatii, nu retin exact cum se numeau.
astazi, 22 aprilie, am facut un nou test la alta policlinica, prin metoda Elecsys 2010 si am obtinut urmatoarele rezultate
Toxoplasma Ig M - rezultat negativ, COI = 0, 132, in conditiile in care valorile de referinta sunt: negativ<0, 8 COI, pozitiv >1 COI
Citomegalovirus anticorpi Ig M - rezultat negativ, COI = 0, 393, in conditiile in care valorile de referinta sunt: negativ<0, 7 COI, pozitiv >1 COI
mi se pare ciudat faptul ca, desi am luat medicatie in acest sens, valorile de azi sunt mai ingrijoratoare decat cele din ianuarie. vreau sa raman iar insarcinata, insa mi-e frica de faptul ca valorile la citomegalovirus Ig M sunt in crestere. ma voi duce saptamana viitoare la doctor, dar va cer si un sfat din partea voastra. e normal sa se inregistreze aceasta crestere? ma poate afecta la o eventuala sarcina?
va multumesc
madalina
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul