Analize generale, ce anlize, cost, unde?

06-10-2011
Dan101
Nu este medic/terapeut
Dan101
Buna ziua, sunt plecat de ceva timp din tara si as vrea acum la intoarcere sa imi fac cateva analize insa nu stiu cu care si ce anlize sa incep. M-ar interesa un control pentru cancerul la plaman, teste pentru HIV / SIDA / BTS( astea cred ca intra la testul ptr sange), ...si nu mai stiu, in general acestea m'ar interesa, insa as vrea sa stiu ce anlize ar mai trebui sa fac avand in vedere ca am mai bine de 8 ani de la ultimele analize. Cum ar trebui sa procedez, sa merg la medicul de familie sa imi dea trimitere in policlinica? cam care mai sunt preturile ?
Multumesc
3 comentarii
0
25-08-2012, ora 22:05
Dan101
Nu este medic/terapeut
Dan101
Intre timp am ajuns si in tara si ptr ca am vazut ca subiectul meu are peste 1000 de vizite, am sa raspund singur:D Eu nu aveam asigurare medicala in tara, asa ca a trebuit sa o platesc, daca nu platesti asigurarea- platesti cate 25 de lei de fiecare daca cand mergi la medicul de fam :D (Asigurarea se plateste obligatoriu si pe primele 6 luni din an). Acum ramane la cum vrei tu.. mergi la un laborator medical particular, unde primesti rezultatele a doua zi si nu ai nevoie de trimitere, sau mergi in policlinica( e ceva mai ieftin) si le primesti la 2 zile..Cu rezultatele de la laborator mergi la medicul de fam ptr interpretare iar medicul de familie te va trimite mai departe in fuctie de rezultate. Eu am inceput cu analizele la sange, scaun si urina dupa care am mers la endocrinoloc, neurolog, orl, cardiolog...etc...
0
25-08-2012, ora 22:10
Dan101
Nu este medic/terapeut
Dan101
asigurarea medicala m-a costat aprox 400 de lei, analizele la sange+scaun plus urina, aprox 200 de lei, la endocrinolog, orl, cardio.. fiecare sonsult variaza intre 110 si 150 ron... Nu stiu cat se platesti si daca se plateste in policlinica, insa stiu ca programarile se faceau peste cateva zile, iar mie imi trebuiau rapid, asa ca am ales sa merg la particular desi platisem asigurarea...
0
15-12-2012, ora 17:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu, domnule.
Pai de ce v-ati mai facut asigurare medicala atunci de 400 lei ?

Cu asigurarea medicala va inscrieti gratuit la medicul de familie si ii spuneti ce analize doriti sa faceti.
Medicul de familie va da cate o trimite pentru fiecare specialitate in parte si va faceti analizele gratuit pe baza de trimitere.
Nu toate sunt gratuite. Dar majoritatea sunt gratuite.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •