Analize HB

25-01-2017
MrMM
Nu este medic/terapeut
MrMM
Buna ziua,

Am si eu niste intrebari, va rog..
Tocmai ce am primit rezultatele de la analize care arata in felul urmator:

Ag HBs Ser, metoda CMIA, Architect ABBOTT
Nonreactiv 0.82 S/CO Nonreactiv: <1.0 S/CO, Reactiv: >=1.0 S/CO
Ac Anti-HBs, Ser, metoda CMIA, Architect ABBOTT
96.73 Nonreactiv: <10.0 mUI/ml, Reactiv: >=10.0 mUI/ml


Ce ma ingrijoreaza este ca Ag HBs a iesit nonreactiv, dar valoarea este foarte mare, 0.82, adica mai era foarte putin ca sa fie reactiv. In 2015 mi-a iesit 0.23, iar in 2012 0.19.
Care sa fie cauza acestei diferente uriase?

Totodata, Ac Anti-HBs mi-a iesit reactiv 96.73, ceea ce inseamna ca am anticorpi (tin minte ca s-a facut vaccin anti Hepatita B prin liceu, adica acum vreo 9-10 ani), insa oare sunt suficienti? Unele persoane au anticorpi de ordinul sutelor sau miilor. Oare trebuie sa mai fac vaccin din nou?



Totodata, ce mai ma ingrijoreaza:

Urina: Corpi cetonici. 15 mg/dL Negativ (<15 mg/dl), mi-a iesit fix la limita, iar acum 2 ani a iesit negativ. Mentionez ca glucoza in urina mi-a iesit normala, iar cea din sange este 90 (max 105). Care sa fie cauza? Inainte de analize am slabit vreo 3 kg dupa ce am tinut un tratament pentru stomac + regim.

Sange: VSH 16 mm/h <15 mm/h. Mi-a iesit marit a doua oara consecutiv. Acum 2 ani mi-a iesit 17, iar acum 16, insa tot este peste limita maxima de 15. Posibil sa existe vreo infectie in organism?

In rest, toate analizele au iesit bune, doar calciul seric total fiind mai aproape de valoarea maxima: Calciu seric total, Ser, metoda spectrofotometrica, Architect ABBOTT
10.13 mg/dl 8.4 - 10.2 mg/dl.


Daca ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri, as fi recunoscator.

Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.