analize hormonale

19-04-2017
13lore
Nu este medic/terapeut
13lore
Buna ziua,
am 34 de ani, un copil nascut in 2013 doua sarcini pierdute in 2014 si de atunci nu s-a mai intamplat nimic. Am avut ciclu la 30-31 zile pana luna trecuta cand a fost de 35. Acum vreau sa ma apuc mai serios de analize pt a identifica problemele.
Pt inceput am facut analizele urmatoare in a doua zi de cm:

estradiol: 28 pg/ml cu 103 pmol/l
prolactina: 7, 75 ng/ml cu 164, 3 mui/l
tsh: 3.56
lh: 6, 84
fsh: 10.12
Vreau sa stiu interpretarea analizelor de mai sus si daca tsh e prea mare pt a ramane gravida?

mi s-a recomandat sa fac si analiza amh

Urmeaza sa fac o radiografie la trompe sa vad daca sunt infundate si sotul o spermograma.

mai vreau o parere pt inceput la anlizele ce le-am facut in prima faza.

Multumesc!
3 comentarii
0
19-04-2017, ora 10:52
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

analizele se interpreteaza in context clinic in urma ecografiilor si a celorlalte analize. Va recomandam sa consultati un medic ginecolog specializat in cazuri de fertilitate/infertilitate deoarece acestia sunt in masura sa va recomande investigatiile necesare unui diagnostic sau al unui tratament pentru a avea rezultatul dorit de dvs., mergeti in clinicile specializate si solicitati opiniile medicilor avizati in acest domeniu

O zi excelenta,
Echipa Medicala Marie Stopes
1
19-04-2017, ora 20:26
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Din analize TSH-ul este sigur mare (ideal trebuie sa fie sub 2, 5 inainte de sarcina) si FSH-ul este mare (peste 10 ceea ce poate indica o rezerva ovariana mai redusa).
Testele corect le faceti in ordine spermograma si apoi daca aceasta este normala verificati permeabilitatea tubara cu histerosonografie sau histerosalpingografie!
0
20-04-2017, ora 14:33
13lore
Nu este medic/terapeut
13lore
Buna,
Ce imi puteti spune despre rezultatele de la AMH:
0.420 ng/ml (0.07-7.35)
2.999 pmol/l (0.500-52.479)

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 3000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici!
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK