Analize in sarcina - cum este posibil?

17-12-2013
sarcina
Nu este medic/terapeut
sarcina
Buna ziua,

Ma confrunt cu o situatie cel putin ciudata. Sunt insarcinata in 24 de saptamani. La 20 de saptamani am fost la ginecolog sa fac un FCB si a iesit stafilococ auriu. La recomandarea medicului am tinut tratament cu oxacilin (10 zile eu si sotul) si polyginax (6 zile). La 3 zile dupa finalizarea tratamentului am facut un nou FCB (la 23 de saptamani) si azi am aflat ca nu mai am stafilococ auriu dar ca as avea enterococ. Tin sa precizez ca sunt foarte foarte atenta cu igiena personala, tocmai pentru ca am mai avut acest enterococ dupa ce am nascut primul copil (acum un an si jumatate) si mi-am format un fel de obsesie a igienei personale pentru a ma proteja cat mai bine cu putinta, mai ales in sarcina.

Poate conteaza sa precizez cum am scapat de enterococ acum un an si jumatate. Am luat in prima etapa antibioticul de pe antibiograma, am refacut FCB-ul si surpriza - a iesit iar enterococoul. Pentru ca atunci alaptam, i-am spus doctoritei ca nu pot lua antibiotic din nou atat de curand dupa finalizarea primului si mi-a propus sa urmez un tratament cu polyginax. La fel de surprinzator, dupa acel polyginax nu a mai iesit enterococul, de atunci si pana acum.

Intrebarea ar fi: nu e ciudat ca acum a iesit enterococ dupa un tratament cu acelasi polyginax (si un antibiotic)? Cum se poate tehnic/medical sa iasa un astfel de rezultat?


Va multumesc mult!
2 comentarii
0
17-12-2013, ora 22:28
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Intrebare de 1000 de puncte: sotul a luat tratament? Intrebare de 2000 de puncte: abstinenta sexuala pe timpul tratamentului?
0
18-12-2013, ora 10:30
sarcina
Nu este medic/terapeut
sarcina
La ambele intrebari raspunsul este da - sotul a tinut acelasi tratament ca si mine (cu antibiotic) si nu am avut relatii sexuale pe perioada tratamentului. Intr-adevar, multumesc pentru intrebari (ce sunt foarte pertinente). Uitasem sa mentionez aceste detalii in mesajul initial.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.