analize inainte de sarcina

11-05-2011
pistol nicoleta
Nu este medic/terapeut
pistol nicoleta
buna, as dori cateva informatii legate de perioada dinaintea unei sarcini. eu si sotul meu ne dorim un copil dar nu am incercat pana in prezent. as dori sa stiu ce analize trebuie sa facem atat eu cat si el, ce trebuie sa verificam pentru a putea fi oarecum siguri ca totul e in ordine cu noi din punct de vedere medical. trebuie sa iau acid folic sau sa ma pregatesc cumva ? ce ar fi indicat sa fac? va multumesc
3 comentarii
0
11-05-2011, ora 06:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cati ani ai ? De cat timp sunteti impreuna ? V-ati ferit de o sarcina pana acum, ai folosit protectie, contraceptive ?
0
11-05-2011, ora 07:46
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
buna nicoleta:

dupa minim un an de zile de contacte neprotejate care nu duc la sarcina se recomanda urmatoarele investigatii:

1. pt sot: spermograma ( daca totul e ok aici, se trece la pasul 2)
2. pt tine: ecografie, analize sange, analize hormoni: care se fac in ziua a 14 si ziua 21 a ciclului ( analiza se face tot din sange); daca totul ok
3 secretie col si PAP
4 se verifica permeabilitatea trompelor uterine : histerosalpingografie : asta e cam dureroasa, poti sa dai search pe net sa vezi in ce consta
5 monitorizarea ovulatiei prin ecografie transvaginala care are drept scop urmarirea formarii foliculilor si perioadei optime pt contact sexual. monitorizare o faci zilnic, timp de 1-2 sapt la cabinetul doctorului si el iti spune in ca zi sa ai contact sexual

urmatorul pas ar fi stimulare ovariana si FIV dar eu cred ca e cale lunga pana acolo. Doamna doctor o sa te lamureasca mai bine.

succes !
0
11-05-2011, ora 07:53
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
oops, acum am vazut ca ai scris ca va doriti un copil dar inca nu ati incercat... asadar ignora mesajul meu, el se refera la cuplurile care incearca de mult timp si nu reusesc sa aibe copii

analizele de dinainte sunt analize sange pt tine si tot, secretie vaginala pt eventuale infectii, analiza pt toxoplasmoza, sifilis si alte boli ce ar putea dauna bebelusului. Determimarea Rh-ului aferent grupei sanguine este de asemenea important in cazul in care tu ai rh negativ si sotul rh pozitiv (dar astea sunt cazuri foarte rare)

va doresc un super bebe:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •