analize la un baiat de 7 ani si 8 luni

29-09-2009
mela31
Nu este medic/terapeut
mela31
buna ziua la toata lumea
acum 4 luni am facut ceva analize pentru fiul meu de 7 ani. am sa scriu doar analizele care mi-au fost incercuite ca fiind valori anormale :

magneziu seric 2, 23 mg/dl
HGB 11, 300 g/dL
HCT 33, 600%
MCV 77, 800 fL
MCH 26, 200 pg
testosteron 0, 010 ng/ml
analizele le-am facut in cluj-napoca in luna mai 2009.
am mai facut o echografie testiculara care spune: " ambii testiculi prezinta cursa spontana in si din canalul inghinal in sacul scrotal. au forma si dimensiuni normale. la nivelul polului superior al testicolului stg se identifica microcalcifieri ( hiperecogenitati punctiforme cu artefact de reverberatie posterior).se identifica semnal vascular subcapsular bilateral, nu se identifica semnal doppler sau o structura de fond anormala in aria de microcalcifieri. fara varicocel sau hidrocel.
loja dr mamara libera. pe stg glanda mamara de 5, 6x 3, 5. si recomandarea sa mai facem o echo dupa 6 luni.
tin sa precizez ca fiul meu are un surplus de greutate adica la o inaltime de 124 cm are greutatea de 34kg.
la toate aceste analize am primit diagnosticul de obezitate gr 1, anemie latenta si testiculi migranti cu urmatorul tratament : vit e 100 1tb la 2 zile
pregnyl 1500u/sapt 12 fl
dieta hipocalorica, hipolipidica.
mai vreau sa adaug ca noi suntem la londra si am fost aici la spital cu toate analizele din romania si le-am aratat si lor si am rugat sa fie luat sub supraveghere pentru a incepe tratamentul. de aici de la spital au spus ca mai trebuie repetate analizele inca o data. le-am facut dar nu stiu valorile penrtu ca am primit doar un telefon de la spital spunand ca analizele au iesit normal si sa las copilul in pace, mi-au mai spun ca o sa ma mai contacteze ei cam in 6-12 luni pentru alt set de analize. precizez ca au facut doar analizele de sange.
acum eu ce sa fac ca sunt foarte confuza, de cine sa ascult? si ce sa fac cu fiul meu?
analizele le-am facul la un spital renumit din cluj si la cea mai buna doctorita endocrinolog din cluj asa ca nu contest rezultatul lor.
va rog daca puteti sa imi dati un raspuns cat mai repede. va multumesc pentru rabdarea dvs de a-mi citi subiectul
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.