Analize medicale

11-12-2008
dragos.moinescu
Nu este medic/terapeut
dragos.moinescu
Tocmai ce am facut cateva analize medicale si am descoperit ca am anumite probleme.

Mai jos sunt rezultatele cu probleme:
RBC - 5.71 M/ul, valori normale ar fi 4.30 - 5.70
MCV - 76.8 fL, valori normale 81.0-100.0
Colesterol HDL - 29.53 mg/dl, pronostic bun>55, risc moderat 35-55, factor de risc <35
GPT/ALT -48.77 U/l, valori normale <41.00
TSH (CMIA) - 0.2539 uUl/ml, valori normale 0.35 - 4.94

Precizez faptul ca am suferit o operatie de extractie partiala de Tiroida acum 6 ani si sunt in tratament cu substitutiv Euthyrox 250 ug/zi

Va multumesc pentru raspunsuri.
1 comentarii
0
21-12-2008, ora 12:22
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Primele rezultate, cele din hemoleucograma, indica prezenta unor hematii mai mici ca dimensiuni insa mai multe ca numar, daca acestea sunt singurele nereguli, nu trebuie sa va ingrijorati.
Colesterolul HDL este destul de scazut si asta va predispune unui risc cardiovascular inalt. Nu stiu daca ati avut probleme cu lipidele pana acum sau daca urmati vreun tratament pentru asa ceva. Fiind fractiunea "buna" a colesterolului, trebuie crescuta... Cateva recomandari... daca fumati incercati sa va lasati, regim alimentar cu cat mai putine grasimi, dulciuri si prajeli - asta e valabil si pentru GPT usor crescut... si evitati sedentarismul.
TSH-ul scazut trebuie sa-l aratati endocrinologului, probabil e nevoie de o scadere a dozei de Euthyrox...
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.