analize medicale anormale

12-02-2008
bucurion
Nu este medic/terapeut
bucurion
Am 51 ani, masculin, in urma efectuarii analizelor medicale am constatat ca acestea au fost anormale.De exemplu:colesterolul seric total 310, 77mg/dl, gama gt 1020, 41u/l, TGP114, 76 si tridliceridele serice 357, 87 mg/dl. mentionez ca in momentul de fata nu urmez tratament medical. CE REGIM ALIMENTAR SI TRATAMENT ALOPAT ESTE NEVOIE SA URMEZ PENTRU A INBUNATATII STAREA MEA DE SANATATE?
3 comentarii
0
12-02-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Eu le recomand pacientilor mei cu valori crescuete ale colesterolului si trigliceridelor CEAI DE VENTRILICA 1 cana/zi + regim dietetic ( nu f sever): renuntare la grasimi animale, smantana, cascaval etc. si maxim 1 ou/saptamana. Daca mananca prajituri sau alte preparate cu ou, atunci nu mai consuma deloc oua caatare. Pana acum nu mi s-a intamplat sa nu dea rezultate. Pentru TGP-ul crescut v-as recomanda sa luati LIVE 52.
0
12-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Ar trebui sa ne spuneti si ce simptome aveti, ce va supara. Asa sa ghicim in analize, e greu. Poate aveti ciroza si atunci este una, poate aveti doar un sindrom de suprasolicitare si atunci faceti ce-a zis antevorbitorul meu. Pana una-alta, mai completati, va rog analizele cu o electroforeza ca sa vedem si gamaglobulinele. Si consumati cel putin 2 litri de apa plata pe zi sau ceaiul recomandat anterior.
Nu uitati de fibrinogen, ca nu ati pomenit. Nu stiu daca s-a facut.
Va urez sanatate si un diagnostic corect.
0
21-01-2009, ora 12:14
maxor
Nu este medic/terapeut
maxor
Buna Ziua,

Am 37 ani, la efectuarea unor analize mediacel s-a constatat: TGO 40 (normal 5 - 38) si TGP 67 (normal 5-41). Mentionez: inaltimea 168, greutate 80 kg. Ce puteti recomanda ? Regim alimentar + miscare ajung?
Multumesc anticipat pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.