analize medicale - hepatita B?

08-08-2012
adriana26
Nu este medic/terapeut
adriana26
Buna ziua,

In urma unor analize în vederea unei interventii chirurgicale am fost depistata cu virusul hepatitei B cu transaminaze normale, asimptomatica. Va supun atentiei dvoastra analizele pe care le-am efectuat ulterior în vederea depistarii hepatitei b:

Ag HBs - pozitiv
Ag Hbe - negativ
Anti-Hbe - pozitiv
Anti-Hbc - pozitiv
anticorpi totali anti hepatita delta - negativ

Fibromax (pe o scara de la 0 la 1)
-scor fibrotest: 0, 23
nivel estimat al fibrozei: F0-F1 (unde F0 este între 0 si 0, 25)
-scor actitest: 0, 19
nivel estimat al inflamatiei: A0-A1 (unde A0 este între 0 si 0, 25)
-scor steatotest: 0, 18
nivel estimat al steatozei: S0
-scor Nashtest: 0, 25
nivel estimat al inflamatiei in boli metabolice: N0
-scor Ashtest: 0, 02
nivel estimat al inflamatiei in alcoolism: H0

alfa 2-macroglobulina: 2, 60 g/l (valori normale: 1, 3 - 3)
haptoglobulina: 0, 83 g/l (0, 3 - 2)
apolipoproteina A1: 1.31 g/l (1, 1 - 2, 15)
bilirubina totala 0, 60 mg/100ml (0, 2 - 1, 2)
bilirubina directa: 0, 26 mg/100ml ( 0, 50)
bilirubina indirecta: 0, 30 mg/100ml
gama glutamiltransferaza: 18u/l (9 - 36)
STGO: 34U/l (5 - 34)
STGP: 37 U/l (5 - 55)
glicemie: 84 mg/100ml (74 - 109)
colesterol total: 134 mg/100ml (200)
trigliceride: 147 mg/100ml (35- 149)

- ecografie abdominala normala

1. Se poate pune diagnosticul de hepatita cronica b pe baza acestor analize?
2. cat de exacta este aceasta analiza, fibromax? In cazul meu, necesita repetarea acesteia? Daca da, la ce interval de timp?
3. punctia hepatita a fost scoasa din uzul medical sau mai exista centre universitare unde mai este practica?
4. Evolutia hepatitei - in cazul in care se confirma - este ireversibila sau exista modalitati - altele decat medicatia antivirala - de stopare a evolutiei bolii?

Va multumesc pentru atentia acordata!
Adriana
3 comentarii
0
08-08-2012, ora 21:42
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Parerea mea e sa le mai repeti insa nu e de ajuns numai atata, tu simptome nu ai avut?greata varsaturi ameteli -semne:icter sclero-tegumentar.Pai vad ca si antigenele ptr hepatita C si E sunt pozitive, cum vine asta? tu ai diagnosticul de Hepatita virus B si concomitent ai antigene hepatitice E si C pozitive?ma mira.Mai repeta odata analizele ECHO Importante sunt trnsaminazele TGP de urmarit.Intre timp, ia protectare hepatice gen:Liv 52, Essentiale ptr orice eventualitate
0
21-03-2013, ora 14:55
george3yre
Nu este medic/terapeut
george3yre
Dupa cat timp de la expunere se poate stii 100% sigur daca am hep b sau c? Exista anumite teste in afara de acelea clasice care ar putea depista cu siguranta absoluta existenta acestor virusuri?
0
01-04-2013, ora 12:32
orzareasa
Nu este medic/terapeut
orzareasa
Buna ziua, am facut analizele intamplator acum 5 luni si aveam transaminazele crescute mult, TGP=199 si TGO=80, am facut analize mai amanuntite si mi-au spus ca am hepatita b+d si mi-a zis sa tin regim alimentar si fara alcool.Acum am facut analize in alta parte si TGP=79, TGO=43. ce sa inteleg?
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antihepatita B
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK